Rozpoczęły się prace nad zalewem Borki [FOTO]


Twój Radom
17/10/2018

Informacje z Radomia i okolic #radom #witkowskiW piątek, 12 października radomskie Wodociągi rozpoczęły operację spuszczania wody z zalewu na Borkach. Działania prowadzone są w ramach projektu Life. W 2020 roku zalew ma być czysty i będzie można się w nim kąpać.

- Przed nami bardzo ważne dla miasta i przede wszystkim bardzo ważne dla mieszkańców zadanie, które chcemy realizować w ramach projektu Life, czyli oczyszczanie wody w zalewie na Borkach, stworzenie w tym miejscu bardzo dobrych warunków do rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców Radomia. Zakończenie tego projektu to sezon 2020. Mam nadzieję, że już w roku 2020 radomianie będą korzystali z tego miejsca tak, jak to wiele lat temu było, czysta woda, czysty piach. I przy okazji dużo innych atrakcji, które w ramach projektu Life i poza nim tutaj zrobimy – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Na ten moment z zalewu ubyło ok. 160 cm wody. Planowo do końca tygodnia ma być opróżniony cały zbiornik.

Głównymi problemami zbiornika na Borkach są ilość i jakość wody.

- Jeżeli chodzi o zbiornik, główne problemy, jakie występują to ilość wody i jej jakość. W tej chwili już przystąpiliśmy do realizacji, do uszczelnienia tego dużego kolektora dwumetrowego, szukamy tej wody, żeby zwiększyć jej ilość w okresach suszy. Te działania, które tutaj podejmujemy, odmulenie, napowietrzanie, natlenianie itd. pozwolą nam na to, że latem 2020 roku mieszkańcy będą mogli się spokojnie kąpać – tłumaczy Leszek Trzeciak, prezes Wodociągów Miejskich w Radomiu.

Wartość programu Life to łącznie 26 mln zł. Jeśli chodzi o zalew Borki, koszt inwestycji to ok. 9 mln zł.

W ramach programu Life będą realizowane inne, dodatkowe przedsięwzięcia.

- Zalew na Borkach to jest jeden z elementów realizowanych w ramach projektu Life. Są inne elementy jak renaturalizacja rzeki Mlecznej, ale myślę, że dla mieszkańców Radomia bardzo ważne jest to, co będzie się działo na Potoku Północnym, bo tam planujemy zrealizować też zbiornik wodny. Faktycznie stanie się on takim zielonym miejscem w północnej części Radomia. Dodatkowo, to na czym nam bardzo zależy, czyli na takich małych miejscach zielonych, zieleńcach, które są realizowane. Ta mała błękitno niebieska infrastruktura. Dzisiaj mamy dwa elementy, przy Grenadierów 3 na przedszkolu jest właśnie taki zielony plac zabaw dla dzieci i mamy zielone przystanki przy placu Jagiellońskim, ale oczywiście realizujemy dalej tą mała infrastrukturę zieloną. To jest plac Bema, Sowińskiego, przedszkole nr 11, nr 4, PSP przy Kolberga, one są dziś już w planach i będą realizowane w roku przyszłym – informuje wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

 
Rozpoczęły się prace nad zalewem Borki [FOTO] - komentarze opinie (1)

Gość
18/10/2018

Nad zalewem na Borkach idealnie sprawdził by się wyciąg do wakeboardu tak jak ma to miejsce w Sosnowcu ,,Wake Zone Sosnowiec,, , niech przyszli radni i włodarze MOSIRU sprawdzą jak to tam funkcjonuje.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej


Ostanio w Informacje z Radomia i okolic


TOP 5

Ogłoszenia

wróć

pełna wersja portalu