:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C rozproszone chmury

Sąd unieważnił wyrok z PRL w sprawie Bronisława Kawęckiego [FOTO]

W czwartek, 5 kwietnia Sąd Okręgowy w Radomiu unieważnił orzeczenie byłego Kolegium Rejonowego, które w maju 1988 roku uznało za winnego i ukarało grzywną opozycjonistę Bronisława Kawęckiego za udział we mszy św. oraz przemarszu pod pomnik Czerwca 76.

O unieważnienie orzeczenia wystąpił Instytut Pamięci Narodowej.

Bronisław Kawęcki to znany radomski opozycjonista. 3 maja 1988 w Kościele Garnizonowym w Radomiu odbyła się msza w intencji Ojczyzny. Następnie jej uczestnicy przeszli pod kamień węgielny pomnika Czerwca 76. Bronisław Kawęcki szedł na czele pochodu, niosąc transparent z napisem „Zaprzestać represji! Uwolnić więźniów politycznych”.

Po tym wydarzeniu, Naczelnik Wydziału Śledczego Służby Bezpieczeństwa Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Radomiu skierował do Kolegium Rejonowego wniosek o ukaranie Bronisława Kawęckiego, uzasadniając go stwierdzeniem, że mężczyzna niosąc transparent „podjął działalność w celu wywołania niepokoju publicznego oraz rozruchów, nawołując w ten sposób do nieposłuszeństwa”. Kawęcki został uznany winnym i wymierzono mu karę 45 tys. zł grzywny.

Dziś radomski sąd unieważnił orzeczenie, uzasadniając, że działania Bronisława Kawęckiego były „działaniami na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego”.

- Staję w czas, kiedy jest dekomunizacja życia przestrzeni publicznej, kiedy jest deubekizacja, która sprowadza pracowników SB do pułapu, jaki im się należy, ale też w czas, kiedy IPN stawia w stan oskarżenia wszystkich, którzy bezprawnie represjonowali. Obecność Ojca Świętego pod pomnikiem, przyznanie mi w 40. rocznicę wydarzeń radomskich honorowego członka Stowarzyszenia Czerwiec 76 oraz dzisiejsza sprawa, oddają w pełni moją satysfakcję moralną i duchową. Ponawiam nadzieję, że dzięki IPN w jego annałach zostaną zachowane wszystkie dokumenty świadczące przeciwko osobom, które represjonowały, bowiem wielu dopomina się, żeby istniał „instytut niepamięci narodowej” – powiedział Bronisław Kawęcki.


Sąd unieważnił wyrok z PRL w sprawie Bronisława Kawęckiego [FOTO] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się