:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  6°C słabe opady deszczu

Sesja Rady Powiatu. Nieoczekiwany punkt w obradach i burzliwa dyskusja [FOTO]

W czwartek, 30 listopada odbyła się XXIX sesja Rady Powiatu. Choć program zapowiadał się spokojnie, emocji nie brakowało.

Starosta radomski Mirosław Ślifirczyk złożył wniosek o wprowadzenie do porządku obrad punktu, w którym radni mieliby przyjąć stanowisko krytykujące zmiany w ordynacji wyborczej, proponowane przez obecny rząd.

- W historii powiatu rada nie raz zajmowała się sprawami istotnymi dla powiatu, ta jest zdecydowanie właśnie dotycząca mieszkańców tego powiatu. Rząd chce wprowadzić zmiany z pominięciem konsultacji społecznych w stosunku do samorządu, który jest ważnym elementem życia publicznego naszego kraju, stąd, ponieważ jesteśmy pozbawieni takich konsultacji w sposób formalny proponuję, byśmy zajęli stanowisko dotyczące tego procedowania – powiedział starosta.

Radni Prawa i Sprawiedliwości stanowczo sprzeciwili się angażowaniu powiatu w tą sprawę, zarzucając staroście m.in. wyłącznie polityczne przesłanki do przyjęcia takiego stanowiska.

- Jestem zdziwiony i zniesmaczony tą inicjatywą, którą proponuje pan starosta, po raz kolejny wchodząc w nie swoje kompetencje używając Rady Powiatu, Zarządu, instrumentalnie, domyślam się na polecenie partyjne. Jest pan słabym politykiem. Nie wchodźmy w konflikt z rządem, sejmem, bo to nic dobrego dla naszego powiatu nie wróży – powiedział Waldemar Trelka, radny PiS.

- Realizuje pan wyraźne zamówienie polityczne swojej partii. Nie włączajcie w to Rady Powiatu – dodał Zbigniew Dziubasik, radny PiS.

Radna Marzenia Murawska z Forum Samorządowego również wyraziła dezaprobatę dla tego pomysłu.

- Prosimy o wycofanie tego punkty z racji na dobro społeczne, nie chcemy sprawą, na którą i tak nie mamy wpływu zawiązać sobie drogi do otrzymywania środków zewnętrznych – powiedziała radna.

Wniosek starosty zdecydowanie poparli radni Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Nie pogodzimy się z tym, że szyldy partyjne będą ponad bezpartyjnymi. W samorządach ważniejszy jest człowiek, a nie emblematy polityczne – stwierdził Marian Wikło z PSL.

Ostatecznie, po burzliwych dyskusjach, rada przyjęła większością głosów stanowisko krytykujące zmiany w kodeksie wyborczym, proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość.

W przyjętym stanowisku czytamy m.in. że planowany kierunek zmian byłby jawnym naruszeniem konstytucjii i ograniczałby czynne i bierne prawa obywateli. Radni nie zgadzają się na likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych, na wprowadzenie systemu proporcjonalnego we wszystkich kategoriach samorządu, poprzez zmniejszenie okręgów wyborczych, w których będzie można uzyskać 3 do 7 mandatów. Zdaniem radnych powyższe praktyki oznaczałby w praktyce wyeliminowanie ze startów i wygranej w wyborach małych, lokalnych komitetów wyborczych. Wyrażono także sprzeciw wobec wprowadzenia dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów, co potraktowano, jako ograniczenie podmiotowości wspólnot samorządowych i ograniczenie podejmowania decyzji przez wyborców.

Podczas sesji radni podjęli także szereg innych uchwał, m.in. uchwałę w sprawie rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego. Ten krok będzie podstawą do możliwości m.in. przesunięcia niemal miliona zł z zadań, na których udało się zaoszczędzić w ciągu roku na dofinansowanie wynagrodzeń dla nauczycieli. Radni podjęli również uchwały dotyczące przekształcenia szkół m.in. z sześcioletnich na ośmioletnie. Były to wyłącznie kwestie techniczne, wymagane w związku z reformą oświaty.

 

Karolina Kozieł


Sesja Rady Powiatu. Nieoczekiwany punkt w obradach i burzliwa dyskusja [FOTO] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się