:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C umiarkowane opady deszczu

Sesja Rady Powiatu. Nowe posterunki Policji i pieniądze na szpital w Pionkach [FOTO]

W środę, 25 kwietnia 2018 roku, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu odbyła się XXXIII sesja Rady Powiatu.

Tematami poruszanymi podczas sesji były m.in. sytuacja szpitala w Pionkach, modernizacja drogi w Wolanowie, uruchomienie nowych Posterunków Policji w powiecie i kwestia korzystania przez jednostki pływające o napędzie spalinowym ze zbiornika w Siczkach.

Podczas obrad radni zdecydowali o przekazaniu środków pieniężnych w wysokości 1 mln 200 tys. złotych na remont i modernizację szpitala w Pionkach. Jest to wkład własny Powiatu, przeznaczony na budowę izby przyjęć na parterze, dwóch sal operacyjnych i prawego skrzydła pod oddział chirurgii. Starostwo Powiatowe stara się o dofinansowanie tej inwestycji z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 8 mln 400 tys. zł.

Na sesji Rady Powiatu był obecny Komendant Miejski Policji w Radomiu, mł. inspektor Sławomir Rek, który poinformował o uruchomieniu w najbliższym czasie dwóch Posterunków Policji w powiecie radomskim, a konkretnie w Kowali i Goździe.

- Posterunek w Kowali jest przygotowany. Planowane było otwarcie w pierwszym kwartale, oczekiwaliśmy na termin z Ministerstwa. Z racji tego, że ten termin nie przyszedł, my zaproponowaliśmy 22 maja na otwarcie tego posterunku. Jego siedziba będzie znajdowała się w tym samym budynku, w którym mieści się GOPS. Kieruję tam do służby 9 policjantów i 2 etaty będą z Komendy Głównej. Taka ilość zapewni efektywne funkcjonowanie na dwie zmiany. Kolejnym posterunkiem, który chcemy otworzyć będzie Posterunek Policji w Goździe. Tam się ważą losy, co do lokalizacji. W tym roku chcielibyśmy go uruchomić. Jeżeli pojawią się wnioski o utworzenie kolejnych posterunków w innych gminach, będziemy je analizować – powiedział mł. inspektor Sławomir Rek, Komendant Miejski Policji w Radomiu.

Jedną z kwestii poruszonych przez radnych była modernizacja drogi w Wolanowie. Radny Antoni Dzik zwrócił uwagę na niedbałość w przygotowaniu inwestycji. Podczas projektowania drogi nie zaplanowano odpowiedniego odwodnienia, woda nie spływa z pół. Mieszkańcy są bardzo niezadowoleni z zaistniałego stanu rzeczy, protestują. Radny zaapelował do władz powiatu i Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych o lepszy kontakt z mieszkańcami i rozwiązanie tej sprawy.

Jedną z decyzji radnych podczas sesji było podjęcie uchwały w sprawie ograniczenia zakazu używania jednostek pływających o napędzie spalinowym na zbiorniku wodnym Siczki w gminie Jedlnia Letnisko. O złagodzenie tego zakazu apelowali przedstawiciele klubu żeglarskiego IKAR. Używanie silnika spalinowego jest potrzebne głównie do zabezpieczenia regat żeglarskich, bądź w razie potrzeby udzielenia pomocy osobom korzystającym z rowerów wodnych i kajaków. Jest to także potrzebne podczas kursów na sternika. Przedstawiciele klubu zaznaczają, że są klubem żeglarskim, wiec nie używają silnika na co dzień, a tylko w wyjątkowych sytuacjach.

W sesji uczestniczył także Powiatowy Lekarz Weterynarii, lek. wet. Grzegorz Zaborski. Przekazał on informację na temat tego, czy zagrożenie ASF (Afrykańskim Pomorem Świń) występuje w powiecie radomskim.

- Teren powiatu jest bezpieczny. W dalszym ciągu zagrożenie ASF w naszym powiecie nie występuje. Co prawda tzw. strefy administracyjne graniczące z nami przesuwają się lekko, obejmując niestety kolejne gminy w powiecie grójeckim, ale nie ma powodów do obaw. Rozpoczynamy kontrole na terenie całego kraju, jednak koncentrujemy się na miejscach, które graniczą ze strefami zagrożenia. Zaczynamy od gminy Pionki, następnie gmina Jedlińsk, Jastrzębia. Kontrolujemy wszystkie gospodarstwa. Ten program będzie realizowany co najmniej do końca roku, sukcesywnie obejmując kolejne gminy – poinformował Grzegorz Zaborski.


Sesja Rady Powiatu. Nowe posterunki Policji i pieniądze na szpital w Pionkach [FOTO] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się