:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

„Spółdzielnia mocno wrosła w miasto i region”. Rozmowa z R. Kowalikiem, wiceprezesem SM „Nasz Dom”

Wywiad, „Spółdzielnia mocno wrosła miasto region” Rozmowa Kowalikiem wiceprezesem „Nasz Dom” - zdjęcie, fotografia
Twój Radom 12/08/2018 11:49

„Nasza spółdzielnia mocno wrosła w miasto i region” – rozmowa z Rafałem Kowalikiem, wiceprezesem radomskiej spółdzielni mieszkaniowej „Nasz Dom”

Karolina Kozieł: Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nasz Dom” ma bardzo duży staż, jeżeli chodzi o funkcjonowanie na radomskim rynku.

Rafał Kowalik: Zgadza się. 2018 rok jest dla spółdzielni rokiem jubileuszowym, w grudniu minie 60 lat od jej założenia. Nasza spółdzielnia mocno wrosła w region, miasto i zyskała rangę przodującej spółdzielni na Mazowszu.

Proszę przybliżyć po krótce historię powstania i działalności spółdzielni.

3 grudnia 1958 roku społeczny komitet skupiający rzemieślników i inne osoby wolnych zawodów kierując się trudną sytuacją lokalową Radomia wystąpił do prezydium Miejskiej Rady Narodowej o założenie w mieście spółdzielni budowlano-mieszkaniowej domów blokowych pod nazwą „Rzemieślnik” i taka decyzja zapadła. 13 grudnia na walnym zgromadzeniu członków spółdzielni wybrane zostały władze spółdzielni. 23 stycznia 1959 roku sąd powiatowy w Radomiu oficjalnie zarejestrował nową jednostkę, która zmieniła nazwę na Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa „Wspólny Dom”. Trzy miesiące później nastąpiło wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę pierwszego budynku przy ul. Staszica 22. W grudniu 1960 roku wprowadziło się tam 44 lokatorów. Na przełomie lat 1960-1976 pod szyldem spółdzielni, od 1972 roku o nazwie Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nasz Dom”, w Radomiu powstało 14 bloków o 711 mieszkaniach. 1 stycznia 1978 roku na skutek reorganizacji sieci jednostek budowlano-mieszkaniowych w Radomiu do SM „Nasz Dom” dołączono niektóre zasoby z Radomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i SM „Budowlani”, w sumie 66 budynków, co wypromowało spółdzielnię na największą w naszym mieście. SM „Nasz Dom” sprawowała również nadzór nad trzema placówkami społeczno-kulturalnymi, świetlicami „Skrzat” i „Kącik” oraz klubem „Kwadrat”. To tutaj a także dodatkowo w pracowniach fotograficznej przy ul. Kolberga, modelarskiej przy ul. Żeromskiego spółdzielnia prowadziła ożywioną działalność opiekuńczo-oświatową oraz wychowawczo-rozrywkową dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Jak to wygląda obecnie? Jakimi nieruchomościami zarządza spółdzielnia?

Obecnie SM „Nasz Dom” jest gospodarzem 99 budynków mieszkalnych z podziałem na dwa osiedla: Żeromskiego i Nad Potokiem. Na powierzchni blisko 45 ha znajduje się ponad 7 tys. lokali mieszkalnych, ponad 100 użytkowych, 600 garaży, 200 parkingów. Dbamy także o 20 ha urządzonych terenów zielonych i ok. 20 placów zabaw. Sprawujemy również nadzór nad klubem Kwadrat.

Jakie cele na najbliższy czas stawia sobie zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasz Dom”?

Na najbliższe lata nadrzędnym celem spółdzielni jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom oraz użytkownikom lokali korzystającym z naszych zasobów. Cel ten realizujemy od lat. Przykładem może być likwidacja pieców gazowych we wszystkich budynkach wysokich spółdzielni i to zamierzenie w tym roku zostało zrealizowane. Spółdzielnia planuje w kolejnych latach stopniową likwidację piecyków w budynkach niskich. Program ten będzie prowadzony przy współudziale dostawcy energii cieplnej, czyli miejskiej spółki Radpec. Po ich stronie byłaby modernizacja węzłów cieplnych z rozbudową na potrzeby podgrzania wody. Również celem poprawy bezpieczeństwa jest zaplanowana w kolejnych latach wymiana wewnętrznej instalacji elektrycznej w zakresie głównych jej ciągów. Systematycznie wymieniamy windy lub remontujemy kabiny. W dwóch budynkach na osiedlu Żeromskiego projektowany jest system polegający na wykonaniu nowej instalacji przeciwpożarowej, klap oddymiających oraz drzwi zabezpieczających ppoż. Nie zapominamy także o aspektach estetycznych osiedli, o czym świadczy szereg prac związanych z aranżacją terenów zielonych, palców zabaw, wiat śmietnikowych. Planujemy również wykonanie punktu obsługi mieszkańca na parterze budynku spółdzielni z szerszym dostępem dla osób niepełnosprawnych. Chcielibyśmy, żeby wchodząc do jednego pomieszczenia lokator mógł załatwić wszystkie sprawy.

Czy to prawda, że spółdzielnia będzie realizowała także nowe inwestycje mieszkaniowe?

Tak. Po ponad 18-letniej przerwie spółdzielnia przystąpiła do realizacji nowych inwestycji mieszkaniowych. Wznosimy obecnie dwa budynki przy ul. Żeromskiego 116b i Grzybowskiej 10. Niebawem będzie trzeci budynek przy ul. Czachowskiego 34. Są to obiekty na wskroś nowoczesne. W tych obecnie realizowanych budynkach niemal wszystkie mieszkania są sprzedane. Mieliśmy najniższą cenę, jeżeli chodzi o Radom. Standard wykonania jest bardzo wysoki. Przy Czachowskiego na parterze i pierwszym piętrze budynku będą znajdowały się lokale usługowe. Inwestycja będzie pięciokondygnacyjnym budynkiem. Będzie w nim 18 mieszkań o powierzchniach od 32 do 67 m3 i podziemny parking. Trwają obecnie prace projektowe. W planach mamy budowę kolejnych budynków. Jest to uzależnione od sytuacji na rynku radomskim. Jeżeli będzie zapotrzebowanie na mieszkania, będziemy budować kolejne budynki.

W spółdzielni mieszkaniowej bardzo ważny jest kontakt z mieszkańcami, wsłuchiwanie się w ich uwagi, propozycje. Jaki jest Państwa sposób na kontakt z lokatorami?

Od trzech lat organizujemy spotkania z mieszkańcami. Chcemy się wsłuchać w głos mieszkańców, co by chcieli, jak nas oceniają, może mają ciekawe pomysły. Na początku były to spotkania z liderami. Wystąpiliśmy do mieszkańców z propozycją, żeby w każdym bloku mieszkańcy wybrali takiego lidera i ta osoba zbierałaby wszelkie informacje dotyczące danej nieruchomości, co by chcieli, jakie mają życzenia. Dzieliliśmy to na dwa osiedla. Było zainteresowanie, ludzie przychodzili. Szereg tych spraw udało się załatwić. W tym roku nie ograniczaliśmy się do liderów, zapraszaliśmy wszystkich mieszkańców. Tematyka była bardzo różna, od spraw bezpieczeństwa na osiedlach, po remont ławki czy śmietnika. Staramy się o wszystkim informować na bieżąco naszych mieszkańców. Mamy stronę internetową, przeprowadzamy ankiety wśród lokatorów, wywieszamy ogłoszenia, wydajemy kwartalnik „Po prostu” obecnie jako wkładka do jednej z gazet.

Jak mieszkańcy oceniają państwa działalność?

Dochodzą do nas bardzo pozytywne głosy. Jesteśmy weryfikowaniu co roku przez Walne Zgromadzenie, na zebraniu wszyscy nasi członkowie, którzy biorą udział w takim zebraniu zapoznają się ze sprawozdaniami, wynikami lustracji spółdzielni, opinią biegłych księgowych, przedstawiamy wyniki naszych działań i na podstawie tego jesteśmy oceniani. Zarząd w bieżącym roku za pracę w 2017 r. uzyskał jednogłośnie absolutorium, co nas cieszy, a jednocześnie dopinguje do jeszcze lepszej pracy na rzecz naszych mieszkańców.

Czy w związku z 60-leciem działalności spółdzielnia planuje jakieś huczne świętowanie?

Uznaliśmy, że tym razem skupimy się na wykonywaniu większej ilości prac na rzecz spółdzielni i będzie to najlepszym prezentem dla naszych mieszkańców. Uchylając rąbka tajemnicy mogę powiedzieć, że planujemy w grudniu spotkanie w klubie Kwadrat z osobami, które mają długi staż w naszej spółdzielni, osobami, które szczególnie pracują, pomagają, działają społecznie. Chcielibyśmy się spotkać na symboliczną kawę czy herbatę, powspominać czy porozmawiać o planach na przyszłość.

Reklama

„Spółdzielnia mocno wrosła w miasto i region”. Rozmowa z R. Kowalikiem, wiceprezesem SM „Nasz Dom” komentarze opinie

 • gość 2018-09-02 23:11:57

  mnie jeszcze brakuje utworzenia miejsc parkingowych pomiędzy tymi blokami 116 116 A i 116B.........

 • gość 2018-09-10 14:53:07

  A mnie brakuje likwidacji śmietnika Żeromskiego 84 znajdującego się pod oknami lokatorów i budowy śmietnika z prawdziwego zdarzenia w odpowiednim miejscu!

 • gość 2018-09-10 14:58:44

  Popieram - chodzi o śmietnik Żeromskiego 84 - ogólny bajzel Wstyd! wstyd! wstyd! A spółdzielnia ma to w nosie!!! Lekceważy lokatorów - zero reakcji na interwencje!!!

 • Gość - niezalogowany 2018-09-10 16:35:39

  Najgorsza spółdzielnia w Radomiu. Dużo obiecują nic nie robią. Chyba zapomnieli, że nie ma ludzi nie do ruszenia. Na Żeromskiego 84 rzeczywiście masakra, wysypisko śmieci wysokogabarytowych pomieszane z innymi. Leży 2msc przed oknami lokatorów

 • gość 2018-09-11 08:09:03

  Nie wiem skąd takie zadowolenie tego Pana?! Cóż z tego że są spotkania jeśli nic nie robią ze zgłaszanymi problemami! Do roboty !!!!!!!

 • gość 2018-09-18 21:36:38

  Miasto odbiera śmieci a nie spółdzielnia.Przydała by się jakaś minimalna wiedza.A pieniądze za wywóz bierze w formie podatku gmina .Trzeba zgłaszać do prezydenta bo to leży w jego kompetencjach a nie pisać bzdury.I przydało by się poinformować wszystkich brudasów że gmina odbiera gabaryty 1 raz w miesiącu , a to że spółdzielnia wywozi na swój koszt dodatkowo to tylko jej zasługa żeby cię nie przysypało.

 • gość 2018-09-19 14:04:22

  Czas na zmiany tylko Bezpartyjni Samorządowcy młodzi, wykształceni mogą rozwalić ten radomski układ, może wreszcie miasto będzie odbierało śmieci na czas a gabaryty min.2 x w miesiącu, obniży opłaty za wodę, nie będzie podwyżek za ciepło. Uwaga w obiegu jacyś bezpartyjni radomianie tylko z jakich list startowali i gdzie pracują nie mylić

 • Gość - niezalogowany 2018-09-20 21:27:41

  Wyżej wypowiadająca się osoba nie ma pojęcia co tu się dzieje, płacimy za sprzątanie budynków, mamy ochrone a wokół bloku Sodoma i Gomora. Śmiecie wypadają, nikt tego nie sprzata, nie zwraca uwagi na nic. Kontenery tak ustawione, że uderzają w zaparkowane samochodu. Co wieczór mimo ochrony libacje a spółdzielnia na to, że oni nic nie mogą z tym zrobić... To po co płacimy za sprzątanie i ochronę. Nic nie robią!! A w końcu to firmy podwykonawcze i mogą od nich egzekwować wiele

 • gość 2018-09-23 19:11:33

  Nasz Dom to najgorszy zarządca budynków. Nie zarządza ani jedną wspólnotą mieszkaniową w której są autentyczni właściciele i to właśnie oni decydują o wyborze zarządcy. Nic nie zmieniło się od roku 1999 w temacie przetargi. Wszystkie przetargi są organizowane pod konkretne firmy tzw liderów które je wygrywają

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez twojradom.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

G MEDIA CONSULTING JAN GÓRAK z siedzibą w Radom 26-600, Andrzeja Struga 60b/204

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"