:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C słabe opady deszczu

Uczniowie radomskiej „Samochodówki” na stażu w warszawskiej spółce

Edukacja, Uczniowie radomskiej „Samochodówki” stażu warszawskiej spółce - zdjęcie, fotografia

2 lipca 2018 roku rozpoczęła się V edycja autorskiego programu stażowego – „Zostań Mechanikiem Wyższych Lotów” organizowanego przez warszawską spółkę LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS). Do programu dostało się 9 osób, z czego 6 to absolwenci radomskiej „Samochodówki”, kierunku technik mechanik lotniczy. Drugi raz z rzędu Spółka LOTAMS przyjęła na staż najwięcej osób z Radomia. Nie jest to przypadek, gdyż wymagania rekrutacyjne warszawskiej bazy technicznej  są bardzo wysokie, a radomska szkoła zapewnia taki poziom nauczania, który jest w stanie im sprostać.

 

Absolwenci ostatniej klasy Zespołu Szkół Samochodowych kierunku technik mechanik lotniczy po raz kolejny dowodzą, iż radomska „Samochodówka” jest kuźnią talentów i nieocenionym źródłem napływu młodej, dobrze wyedukowanej kadry technicznej dla branży lotniczej. W ciągu 4 lat uczniowie nauczyli się m.in. pracy z dokumentacją techniczną, posługiwania się narzędziami wykorzystywanymi w obsłudze ciężkiej i lekkiej samolotów pasażerskich, procedur związanych z obsługą statków powietrznych oraz opanowali techniczny język angielski. Dzięki nabytym umiejętnościom przeszli pomyślnie rekrutację, która weryfikowała ich wiedzę techniczną oraz sprawdzała nabyte umiejętności praktyczne.

Klasy lotnicze w ZSS w Radomiu nie są tak liczne jak pozostałe, jednak właśnie to tworzy ten profil elitarnym i wyjątkowym. Dzięki temu nauczyciele przedmiotów zawodowych związani z lotnictwem mogą skupić się indywidualnie na każdym uczniu i stale dbać o wysoki poziom nauczania. Oprócz teorii omawianej na przedmiotach ściśle związanych z profilem klasy – kadra pedagogiczna angażuje się, razem z uczniami, w życie radomskiego Aeroklubu oraz 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, gdzie odbywają obowiązkowe zajęcia praktyczne. Ponadto, klasy lotnicze stale zwiedzają ważne miejsca
w całej Polsce związane z branżą lotniczą, w której poznają swoje przyszłe środowisko pracy.

Radomscy stażyści z IV edycji programu stażowego, którzy rozpoczęli pracę w LOTAMS
w październiku ubiegłego roku, pracują obecnie, pod nadzorem wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników lotniczych, przy obsłudze ciężkiej statków powietrznych lub w Sekcji Usług Specjalnych, która zajmuje się obsługą części samolotów Boeing 707. Stażyści przeszli szereg podstawowych, obowiązkowych szkoleń takich jak: Czynniki ludzkie w obsłudze statków powietrznych (HF), Bezpieczeństwo samolotowych systemów paliwowych (FTS), Samolotowy System Połączeń Elektrycznych (EWIS) oraz szkolenie zapoznawcze na typ Embraer ERJ-170/190. Są to bardzo kosztowne szkolenia i nie każde tego typu przedsiębiorstwo może je przeprowadzać. LOTAMS jest organizacją, zatwierdzoną przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, która ma uprawnienia do szkolenia, egzaminowania i wystawania odpowiednich poświadczeń z zakresu obsługi technicznej. Przebyte szkolenia oraz doświadczenie zdobywane w warszawskiej spółce przy obsłudze technicznej samolotów przybliżają młodych mechaników do zdobycia licencji B1, która jest uznawana w na terenie całej Europy.

– Gorąco zachęcam do podjęcia nauki w radomskiej klasie o profilu technik mechanik lotniczy w roku szkolnym 2018/2019. Nieprzypadkowo objęliśmy naszym patronatem właśnie radomską klasę lotniczą. Szkoła zapewnia wysoki poziom nauczania, a najlepsi absolwenci tej klasy mogą liczyć na stałe zatrudnienie w spółce LOTAMS, a także możliwość rozwoju własnej ścieżki kariery i dobrej pracy
w wyuczonym zawodzie – komentuje Prezes Zarządu – Mirosław Galus.

Ponadto, pełnoletni uczniowie przedostatnich klas regularnie uczestniczą w warsztatach organizowanych na terenie spółki LOTAMS oraz praktykach wakacyjnych. Młodzi praktykanci w lipcu zasilili Sekcję Obsługi Podzespołów – Zespoły hamulcowe.  W najbliższej przyszłości uczniowie klasy lotniczej ZSS w Radomiu oraz LOTAMS będą uczestniczyć wspólnie w Air Show 2018 oraz 9. Nocy
w Instytucie Lotnictwa. Wydarzenia będą dobrą okazją do poznania specyfiki pracy mechanika lotniczego i samej branży MRO oraz szczegółowego zapoznania się z ofertą szkoły. 

Mamy świetną wiadomość dla wszystkich zainteresowanych dołączeniem do klasy w roku szkolnym 2018/2019 – rekrutacja jest wciąż otwarta! Wystarczy przynieść wypełnione podanie do sekretariatu szkoły do końca sierpnia. Zachęcamy osoby z Radomia i okolic do aplikowania. Przypomnijmy, iż jest to jedna z dwóch w województwie mazowieckim (oprócz Technikum nr 9 Lotniczego w Warszawie) prestiżowych szkół, która oferuje profil kształcenia odpowiadający zawodowi mechanika lotniczego. Wszyscy absolwenci tego kierunku mają zapewnioną pracę w spółce LOTAMS.

 

Źródło i foto: LOTAMS

Uczniowie radomskiej „Samochodówki” na stażu w warszawskiej spółce komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się