:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  9°C słabe opady deszczu

Umowa na przebudowę al. Wojska Polskiego podpisana [FOTO]

W sobotę, 10 marca w Radomiu została podpisana umowa na przebudowę alei Wojska Polskiego. Z budżetu państwa trafi do nas na ten cel ponad 93 miliony złotych.

Ta kwota to 80% wartości inwestycji. 20% leży po stronie miasta.

W wydarzeniu podpisania umowy brali udział: wicewojewoda Artur Standowicz, poseł do Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk, poseł Anna Kwiecień, wiceminister MON Wojciech Skurkiewicz, minister Marek Suski, wicemarszałek Senatu Adam Bielan oraz poseł Andrzej Kosztowniak.

- Jest to standardowa umowa, szereg takich umów jest podpisywanych z samorządami. W poniedziałek trafi umowa na biuro pana prezydenta Radosława Witkowskiego. Mam nadzieję, że pan prezydent rychle ją podpisze tak, żeby wdrożyć dalszy proces budowy tak wyczekiwanej w Radomiu drogi. Umowa na 93 mln 120 tys. w rozbiciu na trzy lata. Na ten rok do wydania z budżetu państwa 28 mln 320 tys., w przyszłym roku jest to 36 mln 800 tys., a w roku 2020 28 mln zł. Jest to pełne dofinansowanie w tym zakresie w jakim pan prezydent zwrócił się do wojewody i do ministra o zabezpieczenie środków w budżecie państwa. Ten zakres rzeczowy obejmuje prace rozbiórkowe, mostowe, drogowe i instalacyjne. To wszystko, czego życzył sobie pan prezydent znalazło się w tej umowie i pozostaje teraz trzymać kciuki za dobrą decyzję pana prezydenta, czyli podpisanie umowy i jak najszybsze wejście na plac budowy alei Wojska Polskiego w Radomiu – powiedział wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz.

Minister Marek Suski stwierdził, że Prawo i Sprawiedliwość od lat zabiegało o pozyskanie środków finansowych na remont drogi.

- Dziękuję panie wojewodo za tak sprawne przygotowanie umowy. Od wielu lat zabiegaliśmy o to, jeszcze w poprzedniej kadencji, żeby ta niezwykle ważna inwestycja dla mieszkańców Radomia, ale nie tylko, bo jest to droga po której się porusza wielu ludzi gościnnie przejeżdżających przez Radom, stąd bardzo się cieszymy, że udało się pomyślnie zakończyć negocjacje z ministerstwem finansów. Początkowa propozycja była 50%. Uznaliśmy, że Radom jest miastem o niewielkich dochodach, budżet może duży, ale jest to miasto jedno z najbiedniejszych w Polsce miast powyżej 200 tys. mieszkańców, stąd też zabiegaliśmy, żeby zwiększyć to finansowanie. To jest ok. 80% kosztów inwestycji, także wielu prezydentów miast z poszanowaniem ręki wzięło by 50%. Tutaj jest to najwyższe z możliwych dofinansowań dla drogi miejskiej, bo jest to droga miejska. Mam nadzieję, że dzięki tym pieniądzom mieszkańcy Radomia będą mogli sprawnie jeździć. Chcemy, żeby ta inwestycja jak najszybciej się rozpoczęła – powiedział minister Marek Suski.

Minister odniósł się także do wątpliwości prezydenta Radosława Witkowskiego odnośnie poszczególnych zapisów umowy.

- Jest to umowa standardowa, która zawiera normalne zabezpieczenia. Tysiące takich umów jest w Polsce podpisywanych i liczymy na to, że ta inwestycja się szybko rozpocznie. Czekamy na szybkie ogłoszenie, rozstrzygnięcie przetargu i wejście na teren budowy – dodał Marek Suski.

Teraz umowa ma trafić na biurko prezydenta Radomia.

 

Fot. Robert Borkiewicz 


Umowa na przebudowę al. Wojska Polskiego podpisana [FOTO] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się