:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C słabe opady deszczu

Uroczyste odznaczenie Józefa Grzecznarowskiego [FOTO]

W Urzędzie Stanu Cywilnego odbyła się uroczystość wręczenia Honorowego Obywatelstwa Miasta Radomia Józefowi Grzecznarowskiemu. Medal i dyplom odebrały jego córki Halina Szpilman i Danuta Grzecznarowska-Skrzypczak.

Z wnioskiem o nadanie honorowego obywatelstwa Radomia Józefowi Grzecznarowskiemu wystąpił Sojusz Lewicy Demokratycznej, a podpisało się pod nim 1085 mieszkańców miasta.

Na początek uzasadnienie uchwały Rady Miejskiej odczytał radny Jan Pszczoła. Przypomniał on także życiorys byłego prezydenta miasta Radomia.

Józef Grzecznarowski urodził się w 1884 roku w Końskich. Był prezydentem Radomia w latach 1927 – 1930 oraz 1938 – 1939. Przysłużył się do znacznego rozwoju miasta. Za jego czasów powstały ważne zakłady i instytucje, tj. fabryka telefonów, zakłady tytoniowe, fabryka „Bata”, wodociągi, a także domy dla bezdomnych i osiedla dla robotników. Był inicjatorem i współbudowniczym Domu Robotniczego przy dzisiejszym pl. Jagiellońskim, obecnie siedziby teatru. Założył Radomską Spółdzielnię Mieszkaniową, za jego sprawą w mieście powstało wiele nowych osiedli, w tym pierwsze wieżowce. Józef Grzecznarowski zmarł w 1976 roku.

Przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Wójcik i prezydent Radosław Witkowski wręczyli córkom Józefa Grzecznarowskiego uchwałę przyznającą tytuł honorowego obywatela ich ojcu oraz pamiątkowy grawer.

Z kolei przedstawiciele Radomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej wręczyli córkom byłego prezydenta bukiety kwiatów.

Halina Szpilman i Danuta Grzecznarowska-Skrzypczak nie kryły zadowolenia i wzruszenia z tego wyjątkowego dla nich wydarzenia.

- To jest bardzo wielki dzień. Raz, że czekaliśmy na to odznaczenie długo, ale akurat wypadło w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości także to jest bardzo ważne, bo to się wiąże właściwie z całą działalnością ojca. Od początku jego życia. Ojciec był dumny ze wszystkiego, co robił w Radomiu. Chcemy podziękować Radzie Miejskiej, a przede wszystkim mieszkańcom Radomia, którzy zabiegali o ten tytuł, zwłaszcza młodym ludziom, którzy pamiętają o zasługach naszego ojca dla Radomia. Jesteśmy niesłychanie wdzięczne – powiedziała Halina Szpilman, córka Józefa Grzecznarowskiego.


Uroczyste odznaczenie Józefa Grzecznarowskiego [FOTO] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się