:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  5°C pochmurno z przejaśnieniami

Urząd Marszałkowski do PiS: Subregion radomski jest liderem w realizacji projektów

Polityka, Urząd Marszałkowski Subregion radomski liderem realizacji projektów - zdjęcie, fotografia

Do naszej redakcji został przesłany komentarz Rzecznika Prasowego UMWM Marty Milewskiej, odnoszący się do konferencji prasowej kandydatów PiS do sejmiku województwa mazowieckiego.

 

Przypomnijmy, Radosław Fogiel oraz Jakub Kowalski, kandydaci PiS do Sejmiku Województwa Mazowieckiego, poinformowali w czasie konferencji prasowej, że subregion radomski znalazł się na ostatnim, piątym miejscu, jeśli chodzi o przeliczenie funduszy unijnych, otrzymywanych przez subregiony województwa mazowieckiego, na jednego mieszkańca. Dane te pochodzą z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Projektów Unijnych. Relacja z konferencji prasowej znajduje się TUTAJ

Poniżej prezentujemy treść przesłanego komentarza Rzecznika Prasowego UMWM Marty Milewskiej:

Nie możemy się zgodzić na umniejszanie sukcesów beneficjentów z regionu radomskiego przez niektórych działaczy PiS. Subregion radomski jest liderem wśród subregionów ciechanowskiego, płockiego, ostrołęckiego i siedleckiego pod względem liczby realizowanych projektów. W okresie organizacji konferencji regionalnych (na które powołują się lokalni działacze PiS), czyli w połowie września 2018 r., liczba umów podpisanych przez beneficjentów z subregionu radomskiego wynosiła 215, a unijne dofinansowanie przekroczyło 327 mln zł. Przykładami realizowanych ze środków unijnych inwestycji są m.in. rewitalizacja nieruchomości przy ul. Rwańskiej wraz z zagospodarowaniem placu Rynku, aktywizacja osób bezrobotnych w wieku 30 lat i powyżej z Radomia i powiatu radomskiego (ponad 12 mln zł z UE), wdrożenie e-usług w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym czy informatyzacja Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Radomiu wraz z wdrożeniem e-usług dla pacjentów.

Dla porównania w subregionie płockim w analogicznym okresie podpisanych było 120 umów z kwotą ponad 335 mln zł dofinansowania z UE, w subregionie ciechanowskim 156 umów z ponad 267 mln zł dofinansowania z UE, subregionie ostrołęckim 150 umów z ponad 363 mln zł z UE oraz w siedleckim 138 umów z ponad 362 mln zł z UE. W przypadku porównywania danych bardzo ważne jest uwzględnienie uwarunkowań danego subregionu.

Nie ma również logicznego uzasadnienia do przeliczania pozyskanych przez beneficjentów środków na jednego mieszkańca. Większość subregionów Mazowsza jest zdecydowanie poniżej 400 tys. mieszkańców, natomiast subregion radomski ma ponad 600 tys. mieszkańców. To nie pojedynczy mieszkańcy składają wnioski, ale beneficjenci – samorządy, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe czy uczelnie. Takie przeliczenie pozyskanego przez nich wsparcia zawsze zmniejszy ich efektywność. Tymczasem beneficjenci z regionu radomskiego są równie skuteczni, jak ci z innych regionów (stosunek złożonych do zaakceptowanych wniosków). Etap oceny formalnej przechodzi pozytywnie ponad 60 procent wniosków. Podczas kolejnego etapu odpada ok. 50 procent wniosków pozytywnych formalnie, ponieważ sama zgodność z wymogami formalnymi to jeszcze zbyt mało, aby uzyskać unijne dofinansowanie. Kryteria oceny różnią się w zależności od specyfiki konkursu. W subregionie radomskim zgodnie ze stanem z połowy września ocenę formalną pozytywnie przeszły 483 wnioski. Po etapie oceny merytorycznej do dofinansowania zostały zatwierdzone 254 wnioski. Oznacza to, że dofinansowanie uzyskało 52 procent wniosków spośród pozytywnych formalnie. W przypadku subregionu płockiego poziom ten wynosił 51 procent, subregionu ostrołęckiego – 53 procent, subregionu siedleckiego – 54 procent, a subregionu ciechanowskiego – 55 procent. Wskaźnik sukcesu na poziomie oceny merytorycznej w poszczególnych subregionach jest więc na porównywalnym poziomie.

Urząd Marszałkowski do PiS: Subregion radomski jest liderem w realizacji projektów komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się