:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C lekkie zachmurzenie

W Radomiu nie dzieje się nic, jeśli chodzi o inwestycje–rozmowa z J.Pacholcem, radnym Rady Miejskiej

Wywiad, Radomiu dzieje jeśli chodzi inwestycje–rozmowa Pacholcem radnym Miejskiej - zdjęcie, fotografia

W Radomiu nie dzieje się nic, jeśli chodzi o inwestycje – rozmowa z Jerzym Pacholcem, radnym Rady Miejskiej w Radomiu.

Krzysztof Górak: Skąd u Pana zamiłowanie do pracy społecznej?

Jerzy Pacholec: Nie wiem, czy to od razu było zamiłowanie, bo zaczęło się właściwie od niegodzenia się z kształtującą się sytuacją polityczną po upadku rządu Jana Olszewskiego. Będąc członkiem związku zawodowego „Solidarność” stwierdziłem, że zostaliśmy oszukani przez część kolegów, którzy dogadali się z komunistami i postanowiłem pójść troszkę w innym kierunku. Z grupą podobnie myślących znajomych, właśnie ze związku „Solidarność” postanowiliśmy założyć Fundację „Pomost”, która zajmowała się pomocą Polakom na wschodzie. Inspiracją do tego był artykuł w Gazecie Polskiej ukazujący tragiczną sytuację Polaków w Kazachstanie. Zostałem przewodniczącym zarządu tej fundacji. W latach 1995-96 byłem współorganizatorem i uczestnikiem konwojów z pomocą humanitarną dla Polaków w Kazachstanie. Pierwszy konwój był organizowany na wartość 2 miliardów starych złotych, drugi na 5 miliardów. Pierwszy konwój to był jeden tir załadowany lekami, ubraniami, książkami i pomocami szkolnymi a drugi to już dwa tiry. Uważam, że był to duży sukces.

Jak wygląda Pana działalność w Radzie Miejskiej? W jakich komisjach Pan pracuje?

Jak każdy radny mam obowiązek pracować w trzech komisjach. Pracuję w komisji regulaminowej, komisji kultury i komisji rozwoju. Jednak praca w tej kadencji zdecydowanie różni się od pracy w poprzednich dwóch kadencjach, kiedy prezydentem miasta był Andrzej Kosztowniak. Obecnie mam wrażenie, że prezydenta Witkowskiego zupełnie nie interesuje zdanie radnych. Przykładem może być praca przy tworzeniu budżet. Nikt z obozu rządzącego nawet nie spytał mnie, czy nie widziałbym konieczności umieszczenia czegoś, co zgłaszali mi wyborcy z mojego okręgu. Również pozostali radni z klubu Prawo i Sprawiedliwość nie mieli możliwości zgłaszania do budżetu żadnych swoich uwag. Nie tylko z opozycji, ale z tego co wiem, również radni z Platformy Obywatelskiej i właśnie dlatego dwoje radnych opuściło klub PO skarżąc się na to, że nie mogli reprezentować swoich wyborców, którzy zgłaszali do nich pewne problemy. Za rządów prezydenta Kosztowniaka budżet był konsultowany zarówno z członkami koalicji, jak również z opozycji i nie było chyba nawet jednego radnego, któremu nie umieszczono by w budżecie chociażby jednego zadania, które zgłosił.

W ostatnim czasie Rada Miejska nie udzieliła absolutorium prezydentowi Radosławowi Witkowskiemu. Jak Pan skomentuje tę sytuację?

Rada Miejska nie udzieliła absolutorium, jak również nie zatwierdziła sprawozdania finansowego i zanim to skomentuję, to chciałbym zauważyć, że jest to pierwszy taki przypadek w historii miasta Radomia. Prezydent Witkowski jest pierwszym i jedynym prezydentem miasta Radomia, w stosunku do którego Rada Miejska podjęła taką decyzję. Żeby dobrze zarządzać miastem należy mieć większość, jeżeli tej większości się nie ma, należy tworzyć koalicje lub próbować rozmawiać z opozycją przy poszczególnych uchwałach, ale niestety ten zarząd charakteryzuje się olbrzymią arogancją polityczną. Prezydent Witkowski stwierdził, że praca radnych nie jest mu potrzebna. Doprowadził również do odejścia z klubu PO dwojga młodych i bardzo aktywnych radnych, którzy nie chcieli się pogodzić z tym, że nie mogą wprowadzić do budżetu zadań, które obiecywali swoim wyborcom.

Jest Pan radnym już trzecią kadencję. Ma Pan porównanie między Radomiem prezydenta Kosztowniaka a Witkowskiego. Jakby ocenił Pan te dwie prezydentury i wskazał różnice, które je dzielą?

Uważam, że te dwie kadencje diametralnie się różnią. W trakcie trwania kadencji prezydenta Radosława Witkowskiego ani razu nie udało mi się konsultować spraw społecznych. Prezydent nie chciał pomocy radnych, natomiast prezydent Andrzej Kosztowniak bardzo często zapraszał radnych zarówno koalicji, jak i opozycji do wspólnych rozmów. Chciał znać ich opinie na temat bieżących spraw, wysłuchiwał uwagi i później uwzględniał w podejmowaniu decyzji. Ale powiedzmy, że to jest sposób sprawowania urzędu i jeżeli byłyby zadowalające wyniki, to wszystko byłoby w porządku. Ale dobrze wszakże nie jest. Nie można przejść obojętnie nad takimi sprawami jak np. pozyskiwanie środków zewnętrznych. Druzgocące dla prezydenta Witkowskiego jest zestawienie z innymi miastami województwa mazowieckiego. Taka sytuacja zaistniała, gdy marszałkiem woj. mazowieckiego jest koalicjant PO, tym bardziej jest to niekorzystne dla prezydenta, który wywodzi się z tego obozu. Prezydent Witkowski nie ukończył żadnej z większych zapowiadanych inwestycji. Natomiast prezydent Kosztowniak rozpoczął i zakończył takie inwestycje jak oddział ginekologiczny szpitala, szkoła muzyczna, szkoła plastyczna. Prezydent Witkowski rozpętał niepotrzebną burzę wokół programu drogowego, na który przeznaczył 8 mln zł. Program Drogowy jest bardzo potrzebny i uważam, że na ten program powinny być przeznaczone znacznie większe środki. Nigdy żaden radny PiS-u nie wypowiedział się przeciwko programowi drogowemu czy przeciwko remontowi jakiejkolwiek drogi. Nie było żadnej takiej wypowiedzi, w przeciwieństwie do tego, co twierdził prezydent Witkowski. Radni PiS-u zagłosowali po prostu przeciwko złemu budżetowi. Niestety w tym budżecie był również program drogowy. A jeżeli chodzi o prezydenta Kosztowniaka, to wyremontował np. na ulicę Kozienicką, na którą przeznaczył ponad 20 mln zł. Olbrzymie pieniądze były też wydatkowane na ulice 1905-roku czy Słowackiego.

W ostatnim czasie minister, a zarazem kandydat na prezydenta Radomia Wojciech Skurkiewicz oraz wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz mówili o braku zaangażowania władz miasta w pozyskiwanie środków zewnętrznych. Pana zdaniem, skąd taka postawa naszych włodarzy?

Taką postawę na prawdę trudno zrozumieć. Ja nie rozumiem zupełnie i się z nią nie zgadzam. To działanie wbrew swojemu miastu i swoim wyborcom. Tak samo jak nie rozumiem postawy w przypadku propozycji spółki Enea, która chciała zainwestować w nowy blok energetyczny w Radomiu pół miliarda złotych. Można powiedzieć, że taka kwota to jest połowa rocznego budżetu miasta Radomia. Tą propozycję prezydent Witkowski również odrzucił. Nie wiem skąd weźmie takie pieniądze, z kredytu, obligacji? Niezrozumiałe.

Na koniec pytanie o prywatną opinię. Czy według Pana w Radomiu dużo się dzieje, jeśli chodzi o inwestycje?

Uważam, że jeżeli chodzi o inwestycje, to dzieje się zdecydowanie za mało, a właściwie nic się nie dzieje. Ja działam w biznesie już ponad 30 lat i wiem, że jeżeli ktoś ma wyłożyć duże pieniądze na jakiś projekt, to sprawdzi partnera na każdy możliwy sposób, sprawdzi również ludzi, którzy występują w imieniu tego partnera, w tym przypadku miasta. A jakim przygotowaniem i doświadczeniem zawodowym mogą się pochwalić tacy przedstawiciele miasta jak np. wiceprezydent Konrad Frysztak czy dyrektor kancelarii prezydenta Mateusz Tyczyński? Jestem przekonany, że po wyborach Wojciech Skurkiewicz dobierze sobie odpowiednich współpracowników, z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem, z którymi przedsiębiorcy będą chcieli współpracować. Dużemu biznesowi trzeba stworzyć odpowiednie warunki, trzeba go zachęcić. Z dużym biznesem trzeba umieć odpowiednio rozmawiać.


W Radomiu nie dzieje się nic, jeśli chodzi o inwestycje–rozmowa z J.Pacholcem, radnym Rady Miejskiej komentarze opinie

  • gość 2018-07-26 12:42:04

    No jak to nic? A inwestycja w szpilkostratę? Jest przecież tak pięknie - idealnie komponuje się z brudem na Żeromskiego.

  • Lala - niezalogowany 2018-07-26 12:49:55

    Pięknie też inwestuje się w kapitał ludzki, np. zatrudnia fachowców z Margonina. Ech! Wydatki rosną, słupki na infografikach coraz wyższe, a w realu żenada osiąga coraz niższe dno.

Dodajesz jako: Zaloguj się