:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  21°C lekkie zachmurzenie

Wielkie dzieła Kilara w Radomiu

Wydarzenia, Wielkie dzieła Kilara Radomiu - zdjęcie, fotografia

Dwustu artystów Orkiestry i Chóru Filharmonii Narodowej wystąpi w Radomiu podczas jubileuszowego 150. koncertu w ramach cyklu „Mazowsze w Koronie”.

Wyjątkowy koncert poprzedzi wieczór wspomnień o kompozytorze Wojciechu Kilarze.

W czwartek, 14 września o godz. 18:00 w Łaźni - Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii odbędzie się spotkanie, w którym weźmie udział m.in. Barbara Gruszka-Zych – poetka, dziennikarka, autorka biograficznej książki pt. „Wojciech Kilar. Takie piękne życie” oraz państwo Krajewscy – przyjaciele rodziny Kilarów. Pan Krajewski przez wiele lat pełnił funkcję zaufanego kierowcy Wojciecha Kilara. Po spotkaniu publiczność będzie miała okazję wysłuchać kameralnego koncertu w wykonaniu pianistki Agnieszki Kopackiej, flecistki Marii Lewickiej oraz sopranistki Magdaleny Schabowskiej – solistki Filharmonii Narodowej, która ścieżkę swojej muzycznej edukacji rozpoczęła właśnie w Radomiu. Prezentowane będą utwory kameralne kompozytora m.in. „Sonatina” na flet i fortepian z 1951 r. Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa zdjęć Bartłomieja Barczyka – autora fotografii wykonanych m.in. w domu kompozytora w Katowicach.

Podczas tegorocznej czternastej edycji festiwalu „Mazowsze w Koronie” przypadnie 150. koncert cyklu. Na jubileusz organizatorzy przygotowali szczególny repertuar i zaprosili wyjątkowych wykonawców. W piątek, 15 września o godz. 19:00 w Katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu wystąpi Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej pod batutą Jakuba Chrenowicza. Oba zespoły, w sumie w dwustuosobowym składzie, wykonają w katedrze trzy monumentalne dzieła Wojciecha Kilara: kantatę „Angelus” na sopran, chór mieszany i orkiestrę, którą kompozytor dedykował swojej żonie Barbarze (partię solową zaśpiewa Magdalena Schabowska); „Exodus” na chór mieszany i orkiestrę, dedykowany reżyserowi Krzysztofowi Zanussiemu oraz „Krzesany” – poemat symfoniczny, który Wojciech Kilar napisał właśnie dla Filharmonii Narodowej.

Historia festiwalu „Mazowsze w Koronie” rozpoczęła się w Makowie Mazowieckim w 2001 r. Od tego czasu Mazowiecki Instytut Kultury wspólnie z lokalnymi partnerami zorganizował trzynaście edycji projektu. Pierwsza edycja była elementem obchodów 475. rocznicy inkorporacji Księstwa Mazowieckiego do Korony Królestwa Polskiego. W ciągu trzynastu dotychczasowych edycji cyklu zorganizowano koncerty symfoniczne i kameralne z udziałem wybitnych solistów, czołowych polskich zespołów muzyki dawnej, zespołów kameralnych, znakomitych orkiestr symfonicznych i kameralnych oraz chórów.

Współorganizatorami oraz partnerami wydarzeń w Radomiu są: Filharmonia Narodowa w Warszawie, miasto Radom, Parafia Rzymskokatolicka pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny, firma Abriga Polska, Łaźnia - Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria, Dom Kultury Idalin, Stowarzyszenie Radomian w Warszawie oraz Lokalna Organizacja Turystyczna „Skarbiec Mazowiecki”.

Wstęp na wydarzenia jest wolny.

 

Karolina Kozieł

Fot.: Mazowiecki Instytut Kultury

Wielkie dzieła Kilara w Radomiu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się