:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C umiarkowane opady deszczu

Wspólny projekt miasta i powiatu nie otrzymał dofinansowania, ale to nie przekreśla jego realizacji

Powiat Radomski, Wspólny projekt miasta powiatu otrzymał dofinansowania przekreśla realizacji - zdjęcie, fotografia

Partnerski projekt Gminy Miasta Radom i Powiatu Radomskiego nie otrzymał dofinansowania na realizację inwestycji zakładającej m.in. budowę ścieżek rowerowych. Jednak jest szansa na zwiększenie puli pieniędzy w konkursie.

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych ogłosiła wyniki oceny merytorycznej naboru wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Poddziałania 4.3.1 Ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej, typ projektów: Rozwój zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej (projekty kompleksowe obejmujące: centra przesiadkowe, ścieżki rowerowe, autobusy niskoemisyjne, inteligentne systemy transportu) RPOWM 2014-2020. Aż 14 samorządów złożyło stosowne wnioski. Środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na dofinansowanie projektów w tym konkursie wynosiły 64,7 mln zł. Pieniędzy starczyło tylko dla dwóch wnioskodawców: Sochaczewa i Płocka.

Wspólny projekt Gminy Miasta Radom i Powiatu Radomskiego zajął 5 miejsce na liście rankingowej.

- W tym projekcie zamierzamy przebudować dwa ciągi drogowe, jeden z Radomia w kierunku Domaniowa, na trasie Radom-Cerekiew-Jarosławice-Młódnice. Drugi odcinek drogi powiatowej, którą zamierzamy przebudować to Milejowice-Taczówek-Taczów. Przy obydwu drogach będą ścieżki rowerowe - tłumaczy starosta radomski Mirosław Ślifirczyk.

Jeśli chodzi o miasto Radom, to oprócz ścieżek rowerowych w założeniu tego projektu jest budowa centrum przesiadkowego tzw. systemu Parkuj i jedź, zakup autobusów niskoemisyjnych, inteligentny system sterowania ruchem. W sumie Powiat Radomski i Radom wnioskują o dofinansowanie 50 mln zł, a ogólna wartość projektu to 70 mln zł.

- Wszystko po to, aby zachęcić mieszkańców Radomia i Powiatu Radomskiego do korzystania z komunikacji rowerowej, ekologicznej. Komunikacji, która by zastępowała jazdę samochodem, zwłaszcza w komunikacji codziennej. To jest taki generalny zamysł, żeby promować i wdrażać tą ekologiczną komunikację, która przekłada się później na zmniejszenie i redukcję emisji spalin samochodowych – dodaje starosta.

Pomimo zajęcia 5 miejsca, nadal możliwe jest dofinansowanie inwestycji. Trwają starania o zwiększenie puli środków na ten konkurs.

- Mamy tą świadomość, że jesteśmy na 5 miejscu i trochę brakuje tych środków, aby uzyskać tą pomoc, ale Zarząd Województwa Mazowieckiego ma pewną możliwość dołożenia do tego konkursu dodatkowych środków z innych konkursów, działań i takie prace są prowadzone. Rozmawiałem z marszałkiem województwa mazowieckiego Adamem Struzikiem wnioskując o to, aby Zarząd stworzył taką możliwość, tym bardziej, że takie dofinansowanie konkursowe w przeszłości już było. Takie rozmowy są teraz prowadzone. W najgorszym przypadku, gdyby nawet doszło do niedofinansowania tego wniosku, my nie wycofujemy się z tych ambitnych planów, ze względu na duże oczekiwania mieszkańców – zapowiada starosta radomski Mirosław Ślifirczyk.

W dalszej perspektywie Powiat chce wybudować także ścieżkę rowerową w kierunku Skaryszewa przez Gębarzów, w kierunku Jastrzębi przez Wojciechów oraz ścieżki rowerowe w Pionkach i Iłży.


Wspólny projekt miasta i powiatu nie otrzymał dofinansowania, ale to nie przekreśla jego realizacji komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się