:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  9°C słabe opady deszczu

Wyjątkowy spektakl „Ballada o Wołyniu” zostanie wystawiony w Radomiu

Kiedy: 2018-06-15 , godzina: 11:00 | Gdzie: Oratorium św. Filipa Neri ul. Grzybowska 22

Teatr, Wyjątkowy spektakl „Ballada Wołyniu” zostanie wystawiony Radomiu - zdjęcie, fotografia

Mieszkańcy Radomia będą mieli wyjątkową okazję do obejrzenia poruszającego spektaklu teatru „Nie Teraz”, pod tytułem „Ballada o Wołyniu”.

„Ballada o Wołyniu” to pierwszy w Polsce spektakl opowiadający o ludobójstwie na polskiej ludności Kresów Wschodnich w latach II wojny św., dokonanym przez nacjonalistów ukraińskich. Jest to bardzo trudny temat, który przez lata był przemilczany. Choć teraz więcej się o tym mówi, świadomość Polaków jest coraz większa, to nadal próbuje się zakłamywać historię i wprowadzać niezrozumiałą poprawność polityczną.

Trzeba pamiętać, że nadal żyją świadkowie tamtych wydarzeń, ich przodkowie i rodziny. Dla nich to temat bolesny i wciąż aktualny. To oni znają prawdę historyczną, której nie sposób podważać.

Scenariusz spektaklu korzysta z wątków legendarnej książki polskiego pisarza Włodzimierza Odojewskiego „Zasypie wszystko, zawieje”. Wykorzystywane są także oryginalne świadectwa osób, które przeżyły Zagładę Polaków na Kresach oraz stare pieśni, w tym starą melodię ukraińską ze współczesnymi słowami Bogny Lewtak-Baczyńskiej.

Jak mówi Tomasz Antoni Żak, reżyser spektaklu i twórca teatru „Nie Teraz”, „Ballada o Wołyniu jest wciąż jedynym spektaklem teatralnym poświęconym Zagładzie Polaków na Kresach” oraz „swego rodzaju wehikułem czasu, mostem do ludzi dobrych prawdziwie kochających Polskę”.

Radomianie będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć ten wyjątkowy spektakl w piątek, 15 czerwca o godz. 11:00 w Oratorium oo. Filipinów przy ul. Grzybowskiej 22.

Wyjątkowy spektakl „Ballada o Wołyniu” zostanie wystawiony w Radomiu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się