:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C rozproszone chmury

Zaskakująca decyzja radnych. Budżet Miasta Radomia na 2018 rok nie został zatwierdzony [FOTO]

W poniedziałek, 18 grudnia w sali Urzędu Stanu Cywilnego w Radomiu odbyła się 58. sesja Rady Miejskiej.

 

To była jedna z najważniejszych sesji Rady Miejskiej w tym roku. Głównym punktem obrad była dyskusja nad przyszłorocznym budżetem miasta.

Uchwalenie budżetu Miasta Radomia na rok 2018 rozpoczęło przedstawienie projektu uchwały budżetowej wraz z uzasadnieniem prezydenta Radosława Witkowskiego. 

Budżet zakłada dochody w wysokości 1 mld 137 mln zł i wydatki na poziomie 1 mld 190 zł, z których blisko 150 mln zł przeznaczone zostanie na inwestycje.

Wśród najważniejszych inwestycji ujętych w przyszlorocznym budżecie znalazły się: rewitalizacja kamienicy "Deskurów" (22 mln 519 tys. zł) trasa N-S (19 mln zł), Radomski Program Drogowy - utwardzenie dróg gruntowych (8 mln zł), rewitalizacja Ratusza przy ulicy Rynek 1 (8 mln zł), przebudowa Placu Jagiellońskiego (6 mln 986 tys. zł), adaptacja budynku pry ulicy Kilińskiego 20 na potrzeby PP nr 4 (4 mln 300 tys. zł), budowa budynku zaplecza sportowego oraz filii żłobka przy ulicy Michałowskiej (2 mln 130 tys. zł), rozbudowa ulicy Lekarskiej i ulicy Tochtermanna (2 mln zł), budowa ciągu pieszo-rowerowego łączącego "Bulwary" z ulicą Maratońską (1 mln 300 tys. zł) oraz budowa sygnalizacji świetlnej ze zmianą geometrii skrzyżowania ulic Mieszka I - Królowej Jadwigi - Brzustowska (1 mln 120 tys. zł).

Regionalna Izba Obrachunkowa oraz Komisja Budżetowa wydały pozytywne opinie dotyczące przyszłorocznego budżetu naszego miasta. Dodatkowo Komisja Budżetowa odrzuciła wnioski o uzwględnienie w budżecie: 50 tys. zł na schronisko, 500 tys. zł na karetkę, 150 tys. zł na dokumentację sali sportowej w PSP nr 31 w Radomiu.

W trakcie sesji miała miejsce także wyjątkowa uroczystość. Na ręce przewodniczącego Rady Miejksiej w Radomiu Dariusza Wójcika oraz wiceprzewodniczącej Wioletty Kotkowskiej radomscy harcerze złożyli Betlejemskie Światełko Pokoju.

Po tym w imieniu klubu PO głos zabrała radna Marta Michalska-Wilk.

- Projekt uchwały budżetowej jest zrównoważony, stawia na rozwój każdego mieszkańca, dlatego my, jako klub radnych PO, będziemy głosować za przyjęciem tego budżetu - mówiła radna. 

Innego zdania był przewodniczący klubu radnych PiS Marek Szary.

- Ten budżet nie ma nic wspólnego z rozwojem. Brakuje pracy, Radom się wyludnia, a prezydent Radosław Witkowski nic nie robi. Mało tego, nie chce współpracować z opozycją, która wyciąga do niego pomocną dłoń - przekonywał rajca. 

W podobnych tonach wypowiadali się pozostali radni, od pozytywnych komentarzy radnych PO, po słowa krytyki ze strony radnych PiS.

Decyzją radnych uchwała budżetowa na 2018 rok została odrzucona. Spośród 27 radnych 13 głosowało za, 13 było przeciw i jeden radny wstrzymał się od głosu. 

Za przyjęciem uchwały głosowali radni PO, Wspólnoty Samorządowej oraz Radomian Razem. Przeciwko byli radni PiS, a także radni Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz i Marcin Kaca, którzy opuścili szeregi PO. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.

Od głosu natomiast wstrzymał się radny SLD Jan Pszczoła. 

- Nie jestem w żadnej koalicji z radnymi PiS, jestem przeciwny przekazaniu przez miasto 900 tys. zł na "Klechę", za które można by wybować kolejny żłobek albo przedszkole - argumentował radny. 

Wniosek o poprawkę do budżetu uwzględniającą przekazanie 900 tys. zł na film o kapelanie radomskich robotników z Czerwca '76 złożył w trakcie sesji przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Wójcik. Większością głosów wniosek został przyjęty. 

Teraz na przyjęcie uchwały budżetowej Rada Miejska ma czas do końca stycznia przyszłego roku. Jeżeli tego nie zrobi, budżetem naszego miasta zajmie się Regionalna Izba Obrachunkowa.

Po burzliwej dyskusji nad budżetem radni przyjęli uchwałę ws. nadania nazwy ulicy oraz zmiany przebiegu ulicy w mieście Radomiu.

Nową nazwę zyskała droga urządzoną na odcinku od ulicy Warsztatowej, Anny Walentynowicz i Jana Józefa Lipskiego przebiegającej w kierunku wschodnim nazwę.

Patronem ulicy został założyciel firmy International Tobacco Machinery Poland, Andrzej Stanikowski. Była to dość niecodzienna sytuacja, bo wniosek o uhonorowanie dawnego prezesa ITM dotyczy  osoby żyjącej. W takich okolicznościach, stanowiących odstępstwo od przyjętych norm nadawania nazw ulicom, zgodę musiał wyrazić prezydent Radomia.

W takich okolicznościach zgodę musiał wyrazić prezydent Radomia. Przypomnijmy, zgodnie z przepisami, nazwy pochodzące od nazwisk osób nie powinny być nadawane wcześniej, niż po upływie 5 lat od dnia śmierci upamiętnianej osoby. Dopuszcza się odstępstwo od tej zasady, jeżeli z uzasadnionym wnioskiem o takie odstępstwo wystąpi Przewodniczący Rady Miejskiej lub Prezydent Miasta Radomia.

Wniosek o tego rodzaju uhonorowanie złożyło 625 mieszkańców, a poparł go Zarząd International Tobacco Machinery Poland Sp. z o. o. z siedzibą w Radomiu (ITM Poland Sp. z o. o.).

W oficjalnym uzasadnieniu czytamy: Propozycję nazwy wnioskodawcy uzasadnili faktem, że pragną upamiętnić i uhonorować człowieka w uznaniu Jego ogromnych zasług dla rozwoju miasta Radomia i miejscowej społeczności, z uwagi na dorobek biznesowy oraz społeczny. Pan Andrzej Stanikowski zawsze miał na uwadze dobro i rozwój Jego Małej Ojczyzny tj. Miasta Radomia, a dotychczasowe wysiłki były nakierowane na wsparcie ważnych dla lokalnej społeczności inicjatyw. Zawsze utożsamiał i nadal utożsamia się z miastem Radom, a swoimi działaniami na rzecz miasta Radomia pozostawia trwały ślad na ziemi radomskiej.

Na mocy tej samej uchwały skrócona została ulica Warsztatowa. Teraz ulica Warsztatowa przebiega na odcinku od ulicy Wierzbickiej do ronda u zbiegu z ulic Anny Walentynowicz i Jana Józefa Lipskiego. 

 

Małgorzata Stasiak


Zaskakująca decyzja radnych. Budżet Miasta Radomia na 2018 rok nie został zatwierdzony [FOTO] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się