:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  6°C słabe opady deszczu

Zbiórka potrzebnych rzeczy dla Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich [FOTO]

Poseł Kukiz’15 Robert Mordak poinformował o rozpoczęciu akcji zbiórki rzeczy pierwszej potrzeby dla Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich.

W dniach 7-9 stycznia br., na Ukrainie, w obwodzie lwowskim i we Lwowie przebywała delegacja Kukiz 15 Radom w składzie Artur Łepecki, Piotr Sztuka a także Michał Pawiński z Radomskiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich.

- Delegacja Kukiz 15 udała się do miejscowości Obwodu Lwowskiego i do samego Lwowa; w obwodzie lwowskim, w rejonie starosamoborskim, delegacja odwiedziła Parafię Przemienienia Pańskiego w miasteczku Dobromil i Klasztor Ojców Karmelitów we wsi Sąsiadowice. Pamiętać trzeba, że po 1945 roku nie wszyscy Polacy opuścili Kresy Rzeczpospolitej. Wielu najbardziej zdeterminowanych, nie bacząc na zmiany granic, zostało na swojej Ojczyźnie i mieszka tam do dzisiaj, kultywując wiarę i tradycję przodków – tłumaczy poseł Robert Mordak.

Po rozmowach z polskimi księżmi posługującymi w tych dwóch parafiach, delegacja ustaliła o niezbędnej potrzebie udzielenia pomocy mieszkającym tam naszym Rodakom, szczególnie tym, znajdującym się w podeszłym wieku.

Ustalono, że potrzebne są następujące rzeczy: żywność o długim terminie przechowywania, ubrania, buty, glukometry, paski do glukometrów, ciśnieniomierze, worki stomijne.

Odwiedzono również Lwów. Na Cmentarzu Orląt, spotkano się z przedstawicielami Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie. Na Cmentarzu Orląt spoczywają również Radomianie, którzy zginęli w walkach o Lwów z Ukraińcami a następnie z Armią Czerwoną. Obecnie Cmentarzem Orląt opiekują się wolontariusze z Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi. Ludzie Ci pełnia stałe, całodobowe dyżury na cmentarzu. Porządkują groby polskich żołnierzy, wykonują szereg prac, dzięki którym Cmentarz Orląt a także kwatery żołnierzy i powstańców 1830 i 1863 roku na Cmentarzu Łyczakowskim są w doskonałym stanie.

- Po powrocie z Ukrainy wspólnie z posłem stwierdziliśmy, że w pierwszej kolejności pomoc, którą powinniśmy przekazać Polakom na Ukrainie należy się Towarzystwu Opieki nad Zabytkowym Cmentarzami na Ukrainie, gdzie w tej chwili jest 38 członków. Są to ludzie w podeszłym wieku, ok. 80 –letni. Z miesiąca na miesiąc towarzystwo liczy coraz mniej członków. Są to ludzie, który się poświęcają całym swoim czasem wolnym oraz całym sobą, dyżurując i pilnując tego, żeby jednak ta polskość była zachowana na tym cmentarzu – mówi Piotr Sztuka, członek Kukiz 15.

Dla tych osób potrzebne są: ciepłe kurtki, rękawice, ocieplane spodnie i buty, latarki, rękawice i ubrania robocze, sprzęt do napraw i konserwacji.

- Ten wykaz potrzeb nie jest oczywiście wykazem zamkniętym, jeśli ktoś, czy to osoba fizyczna czy przedsiębiorstwo miałoby możliwość i zechciało podarować np. komputer czy skaner to również ten dar będzie bardzo mile widziany i zapewniam, że trafi do osób potrzebujących. Odradza się polskie życie społeczne w Republice Ukrainy i chcielibyśmy ten rozwój wesprzeć. Nasze dalsze działania będą zależały od skali odzewu wśród radomian. Chcielibyśmy kontynuować nasze wyjazdy, które traktujemy na razie jako swego rodzaju rekonesans, tzn. na razie nawiązujemy kontakty, badamy teren i wyszukujemy miejsca, gdzie ta pomoc jest najbardziej potrzeba – mówi Michał Pawiński z Radomskiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich.

Wszyscy radomianie, którzy chcą wesprzeć rodaków na Ukrainie proszone sa o kontakt z biurem poselskim posła Roberta Mordaka, które znajduje się przy ul. Żeromskiego 42 lok. 21, tel. 603-071-303.

- Cała pomoc z Polski, którą organizujemy w tej chwili będzie dystrybuowana przez trzy organizacje na Ukrainie. Są to: Klasztor Ojców Karmelitów we wsi Sąsiadowice, Parafia Przemienienia Pańskiego w miasteczku Dobromil oraz Towarzystwa Opieki nad Zabytkowymi Cmentarzami na Ukrainie we Lwowie. Stwierdziliśmy, że nie będziemy my bezpośrednio, jako stowarzyszenie Kukiz 15 docierać do tych ludzi, z racji tego, że nie znamy ich potrzeb – tłumaczy Piotr Sztuka.

Zbiórka rozpoczyna się dziś. Pierwszy wyjazd transportu z rzeczami z Polski planowany jest na tydzień przed Wielkanocą.

 

Karolina Kozieł

Fot. własne i Stowarzyszenie Kukiz 15


Zbiórka potrzebnych rzeczy dla Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich [FOTO] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się