:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -3°C pochmurno z przejaśnieniami

Zmiana przepisów dotyczących wycinania drzew

Informacje z Radomia i okolic , Zmiana przepisów dotyczących wycinania drzew - zdjęcie, fotografia

W sobotę, 17 czerwca wchodzi w życie ustawa zmieniająca obecną ustawę dotyczącą ochrony przyrody. Wraca część starych przepisów.

Ponownie prawną ochroną będą objęte drzewa, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jeśli właściciel takiego drzewa będzie chciał je usunąć, musi to zgłosić do właściwego organu, w przypadku, gdy obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm przekracza:

- 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;

- 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;

- 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Na zgłoszeniu powinno znaleźć się imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości, z której drzewo ma być usunięte oraz rysunek albo mapka określająca usytuowanie drzewa na nieruchomości.

Następnie pracownik Urzędu Miejskiego dokonuje oględzin drzewa i podejmowana jest decyzja.

Samowolne usunięcie drzewa będzie wiązało się z koniecznością poniesienia kary pieniężnej.

W przypadku usuwania drzew z nieruchomości znajdujących się we władaniu innych podmiotów lub usuwania drzew przez osoby fizyczne w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, obowiązek uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew zależy od wielkości obwodu pnia mierzonego na wysokości 5 cm (wcześniej była to wysokość 130 cm).

 

Karolina Kozieł

Zmiana przepisów dotyczących wycinania drzew komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się