:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  24°C bezchmurnie

ZUS przypomina: Pamiętajmy o terminach, aby nie stracić renty rodzinnej!

Informacje z Radomia i okolic , przypomina Pamiętajmy terminach stracić renty rodzinnej! - zdjęcie, fotografia

Uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych najpóźniej we wrześniu, zaś studenci do końca października powinni złożyć w ZUS-ie wniosek o kontynuowanie wypłaty renty rodzinnej.

 

Renta rodzinna dzieciom zmarłego wypłacana jest na okres roku szkolnego, w tym również na wakacje. Uczniowie szkół ponadpodstawowych pobierają świadczenie co miesiąc do końca sierpnia, a studenci do końca września danego roku akademickiego.

– Aby bez zbędnej przerwy otrzymać kolejną rentę należy pamiętać, by najpóźniej w ciągu miesiąca od ostatniej wypłaty przekazać do ZUS stosowny wniosek wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki. Świadczenie zostanie wypłacone na czas, gdy złożymy dokumenty odpowiednio wcześniej. Jeśli zrobimy to z opóźnieniem, tj. w przypadku ucznia w październiku, a studenta w listopadzie, stracimy rentę rodzinną za jeden miesiąc – przypomina Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Przypomnijmy, dziecko pobiera rentę rodzinną do momentu ukończenia 16. roku życia. Jeśli kontynuuje naukę, będzie otrzymywało świadczenie aż do jej zakończenia, ale nie dłużej niż do 25. roku życia. Wymagane jest wówczas przedstawienie dokumentu, potwierdzającego kontunuowanie nauki.

– Nie zawsze konieczne jest coroczne wypełnianie formalności w ZUS. Szkoła albo uczelnia, wydając pierwsze zaświadczenie, może bowiem wskazać pełny czas pobierania nauki, np. w ujęciu trzyletnim. ZUS wyda wtedy decyzję o przyznaniu prawa do renty na cały wskazany okres – dodaje Piotr Olewiński.

Natomiast w przypadku każdej zmiany stanu faktycznego, np. przerwania nauki, osoba pobierająca świadczenie ma obowiązek zgłosić ten fakt do ZUS.

– Zakład przestaje wtedy wypłacać świadczenie. Sprawa jest ważna, ponieważ ZUS może również sam skontrolować, czy nauka jest kontynuowana – podsumowuje Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS.

 

Małgorzata Stasiak

ZUS przypomina: Pamiętajmy o terminach, aby nie stracić renty rodzinnej! komentarze opinie

  • gość 2017-08-29 15:52:22

    Może ktoś dysponujący średnią rentą starał się o kredyt gotówkowy? jest trudniej? spłata jest problematyczna? nie chce inwestować w doraźne, bardzo drogie rozwiązania. Wolę bank i pewność. Szukam też opinii najbardziej wtajemniczonych, bo nie powiem, obliczenia z https://gotowkowe.net/ dały mi do myślenia. To może się udać?

Dodajesz jako: Zaloguj się