Radom i okolice

Brakuje pieniędzy, aby przebudować wiadukt na Żeromskiego

Aż 10 ofert napłynęło w przetargu na przebudowę wiaduktu przy ulicy Żeromskiego. 

[news:1355234]

Wiadukt między Żeromskiego i Lubelską został istnieje od października 1982 roku. Obiekt jest obecnie mocno wyeksploatowany. Nigdy nie przechodził on bowiem żadnej generalnej naprawy, a jedynie był poddawany bieżącej konserwacji i odświeżaniu.

Istniejący obiekt zostanie rozebrany, a na jego miejscu powstanie nowy. Koncepcję przeprawy przygotowała Miejska Pracownia Urbanistyczna w Radomiu. Nowy wiadukt ma mieć szerokość około 20 metrów. Poszerzenie to pozwoli na zmieszczenie na nim czterech pasów ruchu (dwóch w każdym kierunku) oraz ciągów pieszo-rowerowych po obydwu stronach jezdni. Powstaną schody dla pieszych do ulic Siennej, Metalowej i Średniej. Jeżeli kolej zdecyduje się też na budowę przystanku kolejowego w okolicach ulicy Szklanej (rezerwa terenu jest pozostawiona przy dawnej hucie szkła Żar), istnieje możliwość dobudowania dodatkowych zejść na peron oraz wyznaczenia przystanków autobusowych na wiadukcie (takie rozwiązania zostały zastosowane na przykład w Warszawie na ulicach Marynarskiej, Marsa i innych).

[news:1354671]

Mimo pozyskanych środków w wysokości 153 mln zł, dotychczasowa kwota przeznaczona na inwestycję nie jest jednak wystarczająca. Oferty przekraczają budżet o około 20 mln zł. 

[news:1313934]

Źródło informacji: Obrady Sesji Rady Miejskiej z 26.09.2022