Inwestycje Radom i okolice

Rozpoczęła się budowa nowej stacji szybkiego ładowania autobusów elektrycznych

fot. MPK Radom

Rozpoczęła się budowa nowej stacji szybkiego ładowania autobusów elektrycznych przy ul. Królowej Jadwigi.

„Budowa nowej stacji szybkiego ładowania autobusów elektrycznych jest jednym z elementów projektu pn. „Rozwój elektromobilności w transporcie zbiorowym Miasta Radomia, poprzez zakup 6 autobusów elektrycznych 18 m wraz z infrastrukturą”, realizowanego przez MPK w Radomiu Sp. z o.o. w ramach Programu priorytetowego: „Zielony transport publiczny (Faza I)”,  wdrażanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

.

Stacja  pozwoli doładowywać pierwsze w Radomiu elektryczne przegubowce, które w przyszłym roku zaczną obsługiwać linię nr 7, biegnącą między osiedlami Michałów i Południe. Na pętli znajduje się już jedna stacja, wyposażona w maszt do doładowywania autobusów elektrycznych 12 m, jeżdżących na linii nr 3. Tym razem zamiast masztu będzie zbudowana tzw. „bramownica” pomiędzy przystankiem, a wysepką pośrodku pętli, dzięki czemu utrzymana zostanie możliwość wsiadania do elektrycznych autobusów przegubowych, tak, jak dotychczas, na przystanku z wiatą. Budowa drugiej stacji jest konieczna, by utrzymać wysoką częstotliwość doładowywania elektrobusów, których na tej pętli będzie wkrótce obsługiwanych aż 15. Stanowi również zabezpieczenie na wypadek awarii jednej z nich.

Prace na Michałowie potrwają do stycznia przyszłego roku, zaś pierwsze elektryczne przegubowce wyjadą na ulice Radomia w lutym. Całkowity koszt projektu, realizowanego przez firmę Solaris Bus & Coach, wynosi 19,8 mln zł netto. Na jego pokrycie MPK pozyskało z NFOŚiGW 12,62 mln zł dotacji oraz 7,18 mln zł niskooprocentowanej pożyczki. Po zrealizowaniu projektu, większość użytkowanej przez MPK floty stanowić będą autobusy zero i niskoemisyjne: elektryczne (25 szt.) i gazowe (42 szt.).

Wpisując się w proekologiczną politykę transportową miasta, wdrażaną przez Prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego, jeszcze w tym roku Spółka wymieni 5 najstarszych przegubowych diesli z 2006 roku, na nowe MAN-y, spełniające rygorystyczną normę emisji spalin EURO-6.” – informuję na swojej stronie MPK Radom.

źródło : MPK Radom