Inwestycje Polska i świat

Małe reaktory atomowe już za trzy lata w Polsce?

Prezes PKN Orlen podczas VII Kongresu Polskiego Kapitału, powiedział, że budowa pierwszego małego reaktora atomowego w Polsce rozpocznie się za trzy lata.

W czwartek podczas VII Kongresu Polskiego Kapitału prezes PKN Orlen powiedział, że nowe technologie są konieczne. – Musimy doszukiwać się w nich bezpieczeństwa. Zaczęliśmy realizować strategię. Musi być koło zamachowe gospodarki – firma, która będzie miała kapitał, zyski i technologie – mówił.  

– Planujemy za trzy lata wybudować pierwszy reaktor SMR w Polsce – powiedział Obajtek. Przyznał, że konsultował się z premierem i wyższymi urzędnikami państwowymi w sprawie ustawy nuklearnej, która ma dać szansę na rozwój.

Na początku lipca br. Orlen Synthos Green Energy złożył wniosek o ocenę technologii SMR do Państwowej Agencji Atomistyki. 

Projekt budowy modułowych reaktorów jądrowych jest realizowany przez spółkę joint venture Orlen Synthos Green Energy (OSGE). Należy ona do PKN Orlen i Synthosu. Firmy planują budowę w Polsce floty reaktorów SMR BWRX-300. Według wcześniejszych deklaracji pierwszy z nich miał zostać uruchomiony do końca bieżącej dekady. 

PKN Orlen wcześniej informował, że reaktor o mocy ok. 300 MWe mógłby wytworzyć energię potrzebną do zasilenia miasta liczącego ok. 150 tys. mieszkańców rocznie. Szacunkowy koszt wytworzenia 1 MWh energii elektrycznej z takiego reaktora ma być  o około 30% niższy niż w przypadku elektrowni gazowych. 

 źródło: 300gospodarka