Materiał Partnera

Bushcraft – kilka słów o samowystarczalności w naturalnym środowisku

Bushcraft to pojęcie zaczerpnięcie z języka angielskiego, które w ciągu ostatnich kilku lat zyskało ogromną popularność – mimo że samo słowo liczy kilkaset lat, a jego geneza sięga czasów kolonizowania egzotycznych terenów przez Brytyjczyków. W związku z drastyczną zmianą środowiska, w którym dotychczas przebywali, musieli oni wypracować pewne umiejętności oraz techniki, które pomogłyby im przetrwać w nowym miejscu; najczęściej stanowiły one mądrość tubylców, wiedzę oraz znajomość technologii przywiezionych z Europy. Słowo „bushcraft” w naszym ojczystym języku często tłumaczone jest jako „leśne rzemiosło”, w kontekście rozumienia tego określenia jako zbiór umiejętności oraz konkretnych zdolności, jakie pozwalają na przeżycie w nowych warunkach. Historia bushcraftu jest jednak o wiele starsza niż samo pojęcie; eksperci uznają, że sztuka ta sięga prehistorycznych czasów, w których to ludzie byli zależni od swoich własnych umiejętności dostosowania się do otaczającej ich przyrody. Przetrwanie wymagało bowiem wiedzy. Współcześnie znany nam bushcraft koncentruje się na tradycyjnych umiejętnościach przetrwania oraz głębokim zrozumieniu natury; zyskał na swojej popularności w latach 90. XX wieku i od tego czasu zdążył zdobyć światową popularność. Coraz więcej osób chce bowiem poznać tajniki przetrwania w dziczy. Co warto wiedzieć?

Kwintesencja bushcraftu. Sprawdź, czy to coś dla Ciebie!

Bushcraft dla wielu osób nie stanowi wyłącznie pasji; w wielu przypadkach jest on swoistą filozofią życia; sztuką współistnienia z dziką przyrodą. Nie polega on bowiem wyłącznie na zdobywaniu wiedzy i umiejętności przetrwania, lecz także na szacunku oraz zrozumieniu dla przyrody, dbając przy tym o minimalny wpływ na środowisko naturalne. Z tego powodu dedykowany jest on szerokiej gamie osób, które na co dzień interesują się naturą, przyrodą, a także tradycyjnymi umiejętnościami przetrwania oraz życiem na łonie przyrody. Obejmuje on naprawdę wiele aspektów, co przekłada się na szereg specyficznych umiejętności oraz wiedzy, do których można zaliczyć między innymi rozpalanie ognia bez narzędzi, budowę schronienia, pozyskiwanie oraz przetwarzanie wody czy poszukiwanie jedzenia. Bushcraft bardzo często obejmuje również tworzenie oraz używanie narzędzi z naturalnych materiałów, a także pogłębianie wiedzy na temat środowiska naturalnego – skupiając się wokół zrozumienia lokalnej flory, fauny, a także klimatu. Miłośnicy bushcraftu bardzo często wybierają się na wycieczki w dzicz, po to by zdobywać praktyczne umiejętności funkcjonowania poza cywilizacją; to właśnie wtedy muszą zadbać o odpowiednie przygotowanie oraz wyposażenie. Wielu pasjonatów tej sztuki kompletuje sprzęt na licznych stronach z militariami, takich jak https://cyngiel.com.pl/. Sklep internetowy CYNGIEL oferuje bowiem szeroki wybór akcesoriów dedykowanych sztuce bushcraftu. Przykład stanowią rękawice taktyczne, które stanowią doskonałą ochronę dłoni w wymagających warunkach. Odpowiednie przygotowanie to podstawa każdej wyprawy. Zasady są proste: należy być gotowym na wszystko!

Bushcraft a survival – jakie są najważniejsze różnice?

Bushcraft bardzo często zestawiany jest razem z survivalem. Warto jednak mieć świadomość tego, że są to dwa różne podejścia do życia w naturze. Pierwszy koncentruje się na łączeniu z przyrodą oraz wykorzystywaniu jej zasobów w sposób zrównoważony, a przy tym długotrwały. Z kolei survival skupia się na przetrwaniu w nietypowych warunkach lub sytuacjach awaryjnych; stanowi on umiejętność przeżycia w obliczu ograniczonej ilości zasobów. Odnosi się przy tym bardzo często do dość prymitywnych technik zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, jak wykonywanie zaimprowizowanego szałasu z gałęzi czy też uzdatniania wody naturalnymi metodami. Bushcraft jest więc o wiele bardziej metodycznym oraz długoterminowym podejściem do życia w naturze. Obie dyscypliny wymagają konkretnych umiejętności oraz podejścia; uczą przy tym szacunku do natury oraz radzenia sobie w naprawdę trudnych warunkach. Zarówno w przypadku bushcraftu jak i survivalu, istotna jest również silna psychika. Trzeźwość umysłu jest bowiem kluczowa w obliczu zetknięcia się z nową, wymagającą rzeczywistością.