O tym się mówi Ogłoszenia Radom i okolice Społeczeństwo

Caritas Diecezji Radomskiej wspiera Ukrainę

Caritas Diecezji Radomskiej wspiera Ukrainę. - W rocznicę wybuchu wojny w szczególny sposób chcemy przypominać o solidarności z Ukrainą i wspólnie się modlić - mówił ks. Damian Drabikowski dyrektor CDR.

Caritas Diecezji Radomskiej wspiera Ukrainę. – W rocznicę wybuchu wojny w szczególny sposób chcemy przypominać o solidarności z Ukrainą i wspólnie się modlić – mówił ks. Damian Drabikowski dyrektor CDR.

W czwartek 23 lutego 2023 roku odbyła się konferencja Caritas Diecezji Radomskiej, w trakcie której podsumowano całoroczną akcję pomocy Ukrainie.

Jak poinformował ks. Drabikowski dyrektor CDR, od początku rozpoczęcia działań wojennych na terenie Ukrainy, Caritas rozpoczęła swoją działalność pomocową dla regionu objętego wojną.

Kampania „Miłość, która procentuje”. Radomski Caritas zachęca do wsparcia

Już w pierwszym tygodniu konfliktu uruchomiony został punkt, gdzie mogły zgłaszać się osoby, które przybyły do naszego kraju zza wschodniej granicy.

– Skoordynowaliśmy działania w diecezji dotyczące noclegów osób zgłaszających się do poszczególnych parafii, czy innych punktów. Zorganizowaliśmy miejsca, gdzie takie osoby mogły przebywać, m.in. w Kałkowie, w Pionkach, w Wyższym Seminarium Duchownym, Starachowicach – podkreślił ks. Damian Drabikowski

W Starachowicach, Opocznie, Radomiu, Jedlińsku, w Skarżysku Kamiennej, uruchomione zostały również magazyny, w których gromadzono dary od ludzi, które następnie trafiały na Ukrainę.

– W tych magazynach były gromadzone dary od ludzi, następnie te dary były pakowane i wysyłane na Ukrainę. Udało nam się wysłać 12 dużych transportów, to były duże ciężarówki po 24 tony każda. Wysłaliśmy także około 24 transportów mniejszych busami osób, które się do nas zgłaszały – dodaje dyrektor CDR.

W owych 12 transportach znalazło się 130 ton żywności, a także dary rzeczowe m.in. koce, ubrania, środki czystości i higieny, piecyki, agregaty prądu. Te dary trafiły w dwa miejsca: do ks. Michała Machnio, który prowadzi Dom dla Przesiedleńców w ukraińskim mieście Kołomyja oraz do ks. Krzysztofa Wilka w okolice Kijowa. Wartość tych darów to ponad milion zł.

Na początku konfliktu w kwietniu realizowany był także projekt współfinansowany przez Caritas Polska. Dzięki tej inicjatywie udało się finansowo wesprzeć blisko 2 tys. osób poszkodowanych. W sumie przekazane zostało 1 milion 200 tys. zł.

W ramach pomocy uruchomiony został również „Kod Biedronki” w ramach którego wsparcie otrzymało 1000 osób. Uchodźcom przekazanych zostało także kilkadziesiąt tys. paczek, m.in. z okazji Świąt Wielkanocnych i Świąt Bożego Narodzenia.

Warto przypomnieć, że cały czas działa Centrum Pomocy Uchodźcom i Migrantom przy ul. Wernera w Radomiu, to miejsce gdzie organizowana jest pomoc osobom przybyłym do nas z Ukrainy, w nauce języka polskiego, czy w znalezieniu pracy.

Zorganizowane zostały również dwie edycje akcji „Paczka dla Ukrainy” – w pierwszej edycji dzięki wolontariuszom, firmom, osobom indywidualnym wysłane zostało 2,5 tys. paczek na Ukrainę.

Obecnie trwają przygotowania do drugiej edycji pomocy Ukrainie

– Zachęcamy firmy, osoby indywidualne zainteresowane pomocom do zgłaszania się do naszego Centrum przy ulicy Wernera. Zachęcamy do tego, żeby nas wpierać. Za każdą pomoc i wsparcie dziękujemy – podkreślił ks. Damian Drabikowski.

W akcje pomocy Ukrainie zaangażowało się przez rok 1500 wolontariuszy z radomskiej Caritas.