Chór Miasta Radomia prowadzi nabór kandydatów. Zaproszenie skierowane jest do tych wszystkich którzy kochają śpiew, muzykę i pragną rozwijać swój talent. Chór występuje w Radomiu i okolicach, a także w różnych miejscach Polski i za granicą. Współpracował z zagranicznymi chórami oraz z radomskim Teatrem Powszechnym, Teatrem Narodowym w Warszawie a także Filharmonią Świętokrzyską. W przyszłym roku będzie obchodził 40 lecie swojego istnienia.
Aby zostać członkiem chóru trzeba mieć ukończone 18 lat. W przypadku osób małoletnich, potrzebna jest zgoda opiekuna. Nie jest wymagana umiejętność czytania nut. Ks. Wojciech Szary, dyrektor i dyrygent chóru zapewnia, że śpiewu i rozumienia muzyki można się będzie nauczyć podczas prób. Decyzję o przyjęciu do chóru podejmuje kierownik artystyczny.
Chór Miasta Radomia Sancti Casimiri Cantores Radomienses został założony w 1984 r. Do repertuaru tego czterogłosowego chóru należą głównie utwory religijne polskich i zagranicznych wykonawców.
Chórzyści śpiewają w różnych językach: polskim, łacińskim, niemieckim, francuskim, łotewskim. Wykonują utwory o różnorodnej tematyce i różnym stopniu trudności.
Chór ma w swoim dorobku artystycznym indywidualne koncerty na terenie Radomia i okolic a także w różnych miejscach Polski i za granicą (Łotwa, Francja, Niemcy).
Śpiewał w czasie Mszy św. podczas pobytu papieża Jana Pawła II w Radomiu 4 czerwca 1991 r. Występował z chórami zagranicznymi. Współpracował z Filharmonią Świętokrzyską przy oratorium G.F. Haendla „Mesjasz” a także przy wykonaniu IX Symfonii Ludwika van Beethovena z okazji przyjęcia Polski do Unii Europejskiej. Kilkakrotnie podjął współpracę z radomskim Teatrem Powszechnym im. Jana Kochanowskiego przy spektaklach: „Treny”, „Odprawa posłów greckich”, „Krzesełka Lorda Blotton” ( w tym spektaklu chór występował też na deskach Teatru Narodowego – Teatru Małego w Warszawie).
W 2000 r. chór otrzymał nagrodę Kulturalną Miasta Radomia. W 2005 r. uczestniczył w XXX Zamojskim Lecie Teatralnym. Wiosną 2008 r. brał udział w festiwalu pt. „Europejska noc chórów”, który odbywał się w Niemczech. Zaprezentował wówczas 12 utworów.
Chórzyści każdego roku wyjeżdżają na obóz szkoleniowo-integracyjny.
Przynależność do Chóru Miasta Radomia jest dobrowolna i bezpłatna.
Próby odbywają się w każdy poniedziałek i środę o godz. 18.30, w siedzibie Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Radomiu przy ul. Prusa 6.
Źródła: radioplus.com.pl / chor.radom..pl
Foto: radioplus.com.pl