Co dalej z rewitalizacją zabytkowego budynku Fabryki Broni? Do sprawy wkroczyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy zainterweniowali w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w Kancelarii Premiera w tej sprawie.
W ostatnim czasie informowaliśmy o rozmowach pomiędzy obecnym włodarzem miasta, Radosławem Witkowskim, a szefem Kancelarii Premiera oraz członkiem Rady Ministrów w sprawie rewitalizacji zabytkowego budynku Fabryki Broni.
Prezydent Radomia zapowiadał wówczas, że inwestycja jest na dobrej drodze.
– Rewitalizacja dawnego budynku Fabryki Broni to projekt, którym politycy Prawa i Sprawiedliwości mamili nas przez wiele lat. Dziś sprawa jest we właściwych rękach
mówi Radosław Witkowski.
W kontrze do słów Radosława Witkowskiego stanęli politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy podjęli się interwencji poselskiej w sprawie przyszłości budynku Fabryki Broni.
– Interwencja poselska to konsekwencja wypowiedzi prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego, który poinformował, że rewitalizacja zabytkowego budynku Fabryki Broni jest priorytetem w jego planach i że sprawa jest w dobrych rękach i na dobrej drodze. W 2023 roku podpisany został list intencyjny między ARP a Ministerstwem Kultury, w którym obie strony zobowiązały się do współdziałania w sprawie rewitalizacji tego obiektu. W planach jest powstanie muzeum, centrum biznesowego. Postanowiliśmy więc to sprawdzić
przekazał poseł Marek Suski.
W odpowiedzi na wystosowane do Ministerstwa Kultury pismo, przekazano, że planów co do zabytkowego budynku na ten moment nie ma.
– W odpowiedzi na pismo z dnia 31 grudnia 2023 r. opisujące zabytkową nieruchomość – historyczny budynek dawnej Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu i zawierające wniosek o utworzenie tam instytucji kultury o charakterze muzealnym, uprzejmie wyjaśniam, że obecnie nie są rozważane przeze mnie plany tworzenia kolejnych muzeów. Należy wskazać, że aktualnie MKiDN zaangażowane jest w szereg projektów wieloletnich, które wymagają nie tylko bardzo poważnych nakładów finansowych, ale także odpowiedniej koordynacji działań związanych z ich należytą realizacją.
czytamy w odpowiedzi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Przypomnijmy, że według obecnych planów w budynku dawnej Fabryki Broni powstać ma FORUM RADOM, jako połączenie przeszłości z przyszłością. Szacunkowy koszt rewitalizacji zabytkowego budynku dawnej Fabryki Broni to ok. 600 milionów złotych.
Źródło: Radio Plus / fot. UM Radom