Materiał Partnera O tym się mówi

Czy niska punktacja Apgar może być wynikiem błędu medycznego? Sprawdzamy!

Szalenie istotny egzamin Twojego dziecka będzie miał miejsce zaledwie kilka chwil po porodzie. To właśnie wtedy przystąpi ono do oceny w skali Apgar. Testu, jaki ma za zadanie wskazanie ogólnego stanu noworodka w kilku pierwszych minutach życia. Szczegółowo oceniana jest kondycja skóry, czynności serca, odruchy na drażnienie nosa, napięcie mięśniowe czy też oddech maluszka. O ile wynik maksymalny 10-punktowy lub zmieszczenie się w przedziale 8-9 daje powody do ogromnej radości, tak zdecydowanie niższe wartości w teście Apgar są już czynnikiem budzącym niepokój nie tylko u rodziców, ale również i lekarzy. W tym artykule odpowiadamy, czy tak niska punktacja może być wynikiem błędu medycznego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej. Zapraszamy!

Zaniedbania lekarzy pozostają głównym powodem niskiej punktacji skali Apgar

Jesteśmy daleko od stwierdzenia, że zrządzenie losu decyduje o tym, że niektóre dzieci przechodzą niemal wzorowo testy w skali Apgar, a inne noworodki muszą od pierwszych minut swojego życia walczyć o przetrwanie. I chociaż powodów zaniżonej punktacji Apgar może być naprawdę wiele, to wciąż najpopularniejszymi pozostają po prostu błędy medyczne. Niestety, ale są one coraz częściej powielane na etapie prowadzania ciąży czy przeprowadzania akcji porodowej. Nawet najmniejsze zaniedbanie lekarza w trakcie tego typu czynności może mieć opłakany w skutkach finał. Badania pokazują, że noworodki z maksymalnie trzema punktami w skali Apgar padają ofiarą błędnych oraz niezrozumiałych decyzji nierzetelnych medyków. Zbyt późna decyzja na wykonanie cesarskiego cięcia, bądź też błędy popełnione podczas badań USG i KTG powodują niedotlenienie okołoporodowe, które od lat pozostaje na czele powodów zaniżonej punktacji skali Apgar. Oprócz tego, eksperci podkreślają istotną rolę porodu przedwczesnego, zakażenia wewnątrzmacicznego, zaciśnięcia pępowiny oraz przedwczesnego odklejenia się łożyska. To kolejne czynniki obniżające skalę Apgar u dziecka.

Nie pozostawiaj niskiej punktacji Apgar bez reakcji. Zawalcz o swoje prawa!

Jeżeli masz podejrzenia, że w przypadku Twojego dziecka za niska punktacja w skali Apgar była wynikiem rażącego zaniedbania personelu medycznego, musisz działać zdecydowanie oraz przede wszystkim błyskawicznie. Czas z pewnością nie będzie Twoim sprzymierzeńcem. Odwiedź stronę internetową prawapacjenta.org, gdzie znajdziesz najważniejsze informacje na temat skutecznego dochodzenia swoich praw po wykazaniu błędu lekarskiego. Doświadczeni specjaliści z Ośrodka Pomocy Poszkodowanym gwarantują rzetelne wsparcie na każdym etapie walki o odszkodowanie medyczne. Zwłaszcza, jeśli zaniedbanie doprowadziło do zgonu lub trwałych zamian w organizmie maluszka. To właśnie na Twoich barkach będzie leżał ciężar udowodnienia winy lekarza bądź też placówki, w której odbierany był poród. Zebranie całości dokumentacji medycznej oraz materiału dowodowego w sprawie zdecydowanie ułatwi późniejsze postępowanie sądowe. Musisz wiedzieć, że pozytywne dla strony oskarżającej wyroki sądu w ostatnich latach pojawiają się coraz częściej. Rośnie także świadomość Pacjentów na temat ich praw, a medialny rozgłos przy takich sprawach powoduje, że wywalczone przez ekspertów odszkodowania są naprawdę godne! Co prawda same pieniądze nie będą w stanie całkowicie zrekompensować poniesionych strat lub uszczerbku na zdrowiu, jednak pozwolą one na wdrożenie specjalistycznego leczenia czy po prostu na pełne dostosowanie maluszka do swobodnego funkcjonowania w otaczającym go świecie.