Materiał Partnera

Czy wiesz, jak ogromną rolę w życiu dziecka odgrywają pluszaki?

W życiu każdego malucha przychodzi moment, gdy pluszowy miś staje się czymś więcej niż wyłącznie zabawką. Z pewnością większość z nas, dorosłych, pamięta swoje ulubione zabawki z okresu dzieciństwa. W pewnym momencie stały się one towarzyszami zabaw, najwierniejszymi przyjaciółmi, a także idealnymi maskotkami, które dają wysokie poczucie bezpieczeństwa. To właśnie w nie można wtulić się w trudnych chwilach lub zabrać je ze sobą na wycieczkę, aby oddawały namiastkę domu i nieco uspokajały stres związany z poznawaniem nowych miejsc. Co więcej, pluszak sprzyja w rozwoju dziecka – jak? Chętnie Ci o tym opowiemy!

Bezpieczeństwo, wyobraźnia, komunikacja – wpływ pluszaków na rozwój dzieci

Przytulanka to perfekcyjna maskotka dla niemowlaka. Jak sama nazwa wskazuje, jest on głównie po to, by niemowlak mógł się do niego przytulić oraz poczuć bezpiecznie. Rynek obfity jest w mnóstwo różnego rodzaju maskotek, które cechują się przyjaznym kształtem oraz wysokogatunkowymi materiałami. Pluszak odgrywa niebagatelną rolę w budowie poczucia bezpieczeństwa u małych dzieci; w nocy ułatwia zasypianie, stając się swoistym symbolem stabilności oraz kotwicą emocjonalną, która pozwala dziecku czuć się bezpiecznie – nawet w obcym miejscu. Maskotki to także prawdziwi wyzwalacze wyobraźni! Nierzadko maluchy prowadzą z nimi „rozmowę” lub opiekują się nimi, rozwijając w ten sposób empatię i wrażliwość. Pluszowy miś oraz inne przytulanki są znacznie więcej niż zwykłymi zabawkami; mogą one z powodzeniem kształtować umiejętności społeczne dziecka. Większość przedszkoli pozwala maluszkom przychodzić ze swoimi własnymi, domowymi pluszakami. Udostępniając swoją maskotkę innym dzieciom czy organizując różnego rodzaju zabawy uwzględniające misie, maluchy uczą się dzielenia oraz współpracy, tym samym rozwijając swoje umiejętności interpersonalne. Przytulanki nierzadko pomagają dzieciom w wyrażaniu swoich emocji i potrzeb, stając się swoistym łącznikiem między światem pociechy, a rzeczywistością rodziców. Jak widać, z początku niepozorny pluszak może naprawdę odmienić życie dziecka, stając się jego nieodłącznym towarzyszem na ścieżce dorastania.

Czym kierować się przy wyborze maskotki dla dziecka?

Wybór pluszaka powinien obejmować przede wszystkim czynniki takie jak materiał, bezpieczeństwo (między innymi mocne szycie czy brak drobnych elementów, które mogłyby się odczepić lub zostać połknięte przez dziecko), a także adekwatność maskotki do wieku dziecka. Dobrym rozwiązaniem dla dziecka jest zakup pluszaka, który przypomina zwierzątko. Tego typu zabawki oferuje między innymi sklep 3kiwi, który na swojej stronie internetowej – https://www.3kiwi.pl/ – posiada sporą kolekcję uroczych maskotek w kształcie piesków, misiów czy króliczków. Uczą one każde dziecko odpowiedzialności, a także rozwijają wrażliwość na potrzeby prawdziwych zwierząt. Zajmując się pluszowym pieskiem, dziecko dowiaduje się, rzeczywisty pies potrzebuje karmienia, czesania oraz wyprowadzania na spacer i że należy obchodzić się z nim naprawdę delikatnie. Oczywiście, różnice między żywym stworzeniem a pluszakiem są diametralne, jednak nauka dziecka troski o zwierzęta, posługując się przy tym maskotkami przypominającymi poszczególne gatunki, to krok w stronę wychowania empatycznego, małego człowieka, będącego gotów nieść pomoc braciom mniejszym. Nawet niewielka maskotka, jeżeli jest tą ulubioną, potrafi uświadomić dziecku wiele ważnych rzeczy!