Uncategorized

Demontaż tablicy, upamiętniającej śmierć komunistycznego bandyty Wojciecha Wrzoska [FILM i FOTO]

 

Demontażu tablicy, upamiętniającej śmierć komunistycznego bandyty Wojciecha Wrzoska, zabitego w 1951 roku w Radzicach Dużych, dokonał Związek Piłsudczyków Radom. 

– Jesteśmy w Radzicach Dużych, gmina Drzewica. W tym miejscu Drągal II zabił komunistę. Drągal II kontynuował tradycję Dragala, któremu w 1986 roku odsłoniliśmy krzyż pod Radomiem w Przysusze. Drągal II nazywał się Marian Michalski, był żołnierzem polskiego podziemia niepodległościowego. Zginął w 1953 roku zamordowany przez komunistów. Dzisiaj likwidujemy miejsce, w którym zabił jakiegoś komunistę i ubeka, którego nazwiska nie znamy ani znać nie chcemy. Kiedy wybuchł potop szwedzki w VXII wieku to to kan tatarski napisał do króla polskiego tak „Ponoć jakiś Szwed napadł na króla waszego jegomości, którego imienia znać nie chcemy”. Nie chcemy znać tego ubeka, natomiast pamiętamy o Drągalu i o Drągalu II. Przyjechaliśmy tutaj, żeby go uczcić i usunąć tą bolszewicką tablicę, która jest zniewagą dla niego – relacjonuje Dariusz Sońta ze Związku Piłsudczyków Radom. 

Przypomnijmy, zgodnie z ustawą z dnia 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów, urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki, wszystkie wyżej wymienione podlegają usunięciu.