O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

27. edycja diecezjalnego konkursu wiedzy biblijnej dla młodzieży

27. edycja diecezjalnego konkursu wiedzy biblijnej miała miejsce 20 kwietnia, w Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu. Wzięło w nim udział ponad 70 osób.

Organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Aby właściwie czytać i rozumieć Pismo Święte osoby zainteresowane brały udział w warsztatach biblijnych prowadzonych przez wykładowców z Seminarium Biblistyki. Dzięki temu młodzież dawała logiczne i jasne odpowiedzi.

W tym roku uczestnicy konkursu musieli się wykazać wiedzą z Księgi Powtórzonego Prawa oraz Listu św. Pawła Apostoła do Hebrajczyków, łącznie z wprowadzeniami, przypisami, a także komentarzami i słownikiem pojęć.

Jak poinformował w rozmowie z Radio Plus moderator Dzieła Biblijnego diecezji radomskiej ks. dr hab. Jacek Kucharski, uczniowie nie mieli łatwego zadania. Materia tegorocznego konkursu nawiązywała do Starego Testamentu. Księga Powtórzonego Prawa jest bezpośrednio związana z Listem do Hebrajczyków. Obie łączą się ze sobą zarówno w sensie liturgicznym jak i teologicznym i to nie tylko ze względu na treść, ale również pod względem przekazu teologicznego i kultycznego.

– 27 etap konkursu wiedzy biblijnej pokazał raz jeszcze, że Biblia i wiedza o niej gromadzi przy sobie bardzo młodych ludzi i treści, które pokazuje nam Księga Pisma Świętego są wszystkim ludziom wiary i młodym także, szczególnie bliskie i dzisiaj – mówił ks. dr hab. Jacek Kucharski

Do ogólnopolskiego finału, który odbędzie się w Niepokalanowie w dniach 5–6 czerwca, zakwalifikowały się trzy osoby. Maja Sałek z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Filipa Neri w Radomiu. Zdobyła ona maksymalną liczbę punktów zarówno w części pisemnej, jak i ustnej. Poza tym Antoni Bąk z Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu oraz Maja Wołakiewicz z I LO im. Stefana Żeromskiego w Opocznie.

Zwycięzcy ogólnopolskiego konkursu wiedzy biblijnej otrzymają w nagrodę indeksy, które będą ich uprawniać do podjęcia studiów bez egzaminów wstępnych, w wielu renomowanych uczelniach wyższych. Oprócz tego otrzymają także inne atrakcyjne nagrody, jak pielgrzymki zagraniczne i cenne upominki rzeczowe.

Ks. dr hab. Jacek Kucharski zaprasza w najbliższą niedzielę na program w TVP I pt. „Między Niebem a ziemią”, w którym wystąpi Maja Sałek. Podzieli się ona z widzami swoimi przeżyciami jakie jej towarzyszyły, gdy poznawała Pismo Święte, czytając je i studiując.

 

Źródło i foto: radioplus.com.pl

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to