Inwestycje O tym się mówi PAP Radom i okolice

Do woj. mazowieckiego z programu „Maluch plus” trafi 737 mln zł na utworzenie 13,8 tys. miejsc opieki

Do woj. mazowieckiego z programu „Maluch plus” trafi ponad 737 mln zł, co pozwoli na utworzenie ponad 13,8 tys. miejsc opieki – poinformował w piątek Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie. Z 314 gmin w regionie, 160 nie świadczy opieki żłobkowej.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha i wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski podczas konferencji prasowej w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie przedstawili założenia nowej odsłony programu „Maluch plus”. Jego budżet zaplanowano na 5,5 mld zł, dzięki temu liczba miejsc dla najmłodszych dzieci w kraju ma się zwiększyć o dodatkowe 102 tys. miejsc.

Wiceminister Socha zwróciła uwagę, że w ostatnich latach liczba miejsc opieki dla najmłodszych wzrosła prawie trzykrotnie. Obecnie – jak wskazała – jest 230 tys. miejsc w żłobkach.

„Jest to sukces, ale nie jest to sytuacja dla nas wystarczająca. Widzimy, że ciągle istnieją na mapie Polski białe plamy – gminy, które nie mają na swoim terenie żadnego żłobka, żadnej instytucji opieki dla dzieci do trzech lat” – zaznaczyła wiceszefowa MRiPS.

Przypomniała, że program „Maluch plus” funkcjonował w formule rocznej, teraz będzie miał charakter długofalowy.

Pieniądze z programu „Maluch plus” 2022-2029 przeznaczone są w pierwszej kolejności dla gmin. Każda ma zagwarantowane fundusze na utworzenie miejsc opieki w nowych lub w istniejących instytucjach i na dofinansowanie przez 36 miesięcy działania utworzonych miejsc opieki.

Złożenie przez gminę wniosku o pieniądze przyznane jej zgodnie z algorytmem stanowi potwierdzenie chęci skorzystania z wyznaczonej wysokości dofinansowania. Każda gmina we wniosku może również zgłosić swoje zapotrzebowanie, wskazując większą kwotę pieniędzy na większą liczbę miejsc do utworzenia.

„Na pewno będzie część gmin, która z tych środków zrezygnuje i wtedy w drugim kroku będziemy tę niewykorzystaną pulę dzielić pośród te samorządy, które nie mają żłobków, a które zrezygnowały, i wtedy na ich miejsce w tych gminach będą mogły żłobki utworzyć podmioty niepubliczne. W trzecim kroku środki te zostaną wykorzystane równomiernie według zapotrzebowania na całą Polskę” – wyjaśniła Socha.

W nowej edycji programu gminy będą miały trzy lata na realizację zadania od ostatniego dnia na złożenie oświadczenia o przyjęcie dofinansowania. Pieniądze będzie można przeznaczyć nie tylko na przebudowę, remont budynku lub dostosowanie pomieszczeń do potrzeb dzieci, ale także na zakup lub montaż wyposażenia.

Wiceminister wskazała, że samorządy mogą otrzymać do 35 tys. 800 zł dofinansowania na utworzenie jednego miejsca opieki i do 837 zł co miesiąc przez trzy lata na utrzymanie każdego miejsca.

„Podmioty niepubliczne będą miały środki w wysokości ponad 12 tys. na utworzenie jednego miejsca i dwa lata czasu” – dodała Socha. „To ogromna szansa dla samorządów, aby takie inwestycje mogły na swoim terenie przeprowadzić” – podkreśliła.

Budżet dla woj. mazowieckiego określono na poziomie ponad 737 mln zł, co pozwoli na utworzenie 13,8 tys. miejsc opieki.

„Na Mazowszu włączamy szósty bieg i turbodoładowanie. W poprzednich edycjach w ciągu 6 lat na Mazowszu na bieżące utrzymanie i tworzenie nowych miejsc opieki przekazaliśmy samorządom niecałe 100 mln zł. Utworzyliśmy w tym czasie 4,7 tys. nowych miejsc, a dofinansowaliśmy co miesięcznie razem prawie 16 tys. miejsc dla maluchów” – powiedział wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

Jak wskazał, w nowej edycji programu Mazowsze otrzymało ponad 700 mln zł na trzy lata. „Kwota ta pozwoli na utworzenie prawie 14 tys. miejsc dla najmłodszych mieszkańców woj. mazowieckiego” – dodał.

Zaznaczył, że na Mazowszu na 314 gmin, 160 nadal nie przystąpiło do programu i nie ma tam opieki żłobkowej.

Wicewojewoda zachęcił do udziału w programie. Poinformował, że w tym celu zaplanowano konsultacje w regionach w sprawie nowej odsłony programu. Spotkania odbędą się w Płocku (25 stycznia), w Ciechanowie (27 stycznia), w Radomiu (1 lutego), w Siedlcach (3 lutego), w Ostrołęce (8 lutego) i w Warszawie (9 lutego).

Wnioski o dofinansowanie można składać elektronicznie do 19 lutego. Ogłoszenie wyników nastąpi do 28 kwietnia.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/