Doczesne szczątki Czcigodnych Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci były poddane w dniach 30 marca – 1 kwietnia ekshumacji i rozpoznaniu, tzw. rekognicji kanonicznej, w związku z przygotowaniami do ich beatyfikacji. Takie informacje podały do publicznej wiadomości Instytut Pamięci Narodowej i Archidiecezja Przemyska.
Instytut Pamięci Narodowej dokonał jej na wniosek Metropolity Przemyskiego ks. abp Adama Szala. Zanim to nastąpiło potrzebne były pozwolenia od odpowiednich władz cywilnych i Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
Rekognicję kanoniczną, czyli ekshumację i rozpoznanie doczesnych szczątków Czcigodnych Sług Bożych przeprowadzono na cmentarzu parafialnym w Markowej oraz w Zakładzie Patomorfologii we współpracy z Pracownią Histopatologii i Cytologii Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu w dniach 30 marca – 1 kwietnia.
Czynności zostały przeprowadzone zgodnie z normami prawa cywilnego, dotyczącego ekshumacji oraz we współpracy z Dykasterią Spraw Kanonizacyjnych, według wskazań zawartych w instrukcji o nazwie „Relikwie w Kościele: autentyczność i konserwacja”, wydanej 16 grudnia 2017 r.
Prace ekshumacyjne a także oględziny doczesnych szczątków w obecności dwóch świadków prowadził zespół biegłych w składzie:
– Agata Thannhäuser – antropolog, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
– dr n. med. Łukasz Szleszkowski – specjalista medycyny sądowej, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
– Jan Jagiełło – archeolog Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej
– Wojciech Pydziński – kierownik Zakładu Patomorfologii z Pracownią Histopatologii i Cytologii Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu.
Obecny też był Trybunał Biskupi, który reprezentował stronę kościelną. W pracach komisji uczestniczył również postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Rodziny Ulmów, ks. dr Witold Burda.
Instytut Pamięci Narodowej reprezentowali: dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN oraz Joanna Sulej-Piskorz, zastępca dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.
Osoby, które były zaangażowane w rekognicje kanoniczną, otrzymały wcześniej stosowne nominacje z rąk Metropolity Przemyskiego oraz złożyły przysięgi przewidziane w prawie kanonizacyjnym.
Po przeprowadzeniu czynności ekshumacyjnych stwierdzono całkowite zeszkieletowanie doczesnych szczątków Rodziny Ulmów. Były one odtłuszczone, lekkie i suche, brak było w nich tkanek miękkich. Nie stanowią zagrożenia epidemiologicznego, jednak nastąpiły zmiany erozyjne.
Oględziny sądowo-lekarskie były przeprowadzone szczegółowo i wnikliwie. Ich wyniki jednoznacznie potwierdzają i odpowiadają danym archiwalnym, a także tym, które zostały zebrane podczas kanonicznego dochodzenia diecezjalnego, dotyczącego męczeńskiej śmierci Rodziny Ulmów, poniesionej 24 marca 1944 r. w Markowej.
Doczesne szczątki Czcigodnych Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci po zakończeniu rekognicji zostały złożone w specjalnie przygotowanym i stosownym miejscu, które wybrał ks. abp Adam Szal. Będą tam przebywały do momentu przewiezienia do kościoła parafialnego w Markowej przy okazji beatyfikacji Rodziny Ulmów.
Dzięki staraniom Instytutu Pamięci Narodowej grób zostanie przywrócony do pierwotnego stanu a miejsce dotychczasowego pochówku będzie udostępnione osobom nawiedzającym cmentarz parafialny w Markowej.
Informacje zamieszczoną na stronie ipn.gov.pl podali: rzecznik prasowy IPN dr Rafał Leśkiewicz oraz rzecznik prasowy Archidiecezji Przemyskiej ks. Prałat Bartosz Rajnowski.
Beatyfikacja Czcigodnych Sług Bożych Józefa i Wikorii Ulmów i ich siedmiorga dzieci odbędzie się 10 września 2023 r. w Markowej.
Źródło: ipn.gov.pl
Foto: m.niedziela.pl