Radom i okolice

Ekspert: radomskie lotnisko musi mieć coś, czego nie ma Modlin i Chopin

Kluczem do sukcesu Modlina jest komplementarna do Chopina oferta kierunków. Radom musi mieć coś czego nie ma Chopin i Modlin – mówił na XI Forum Promocji Turystycznej Mariusz Piotrowski, ekspert rynku lotniczego portalu Fly4free.pl.

XI Forum Promocji Turystycznej w tym roku odbyło się w Terminalu Portu Lotniczego Warszawa-Radom. Wydarzenie zorganizowane zostało przez redakcję portalu WaszaTurystyka.pl.

 

Według eksperta lotnisko w Radomiu należy do najpiękniejszych w Polsce, ale jednak co do jego funkcjonowania postawić można wiele znaków zapytania.

– Mam pewnie wątpliwości czy to lotnisko będzie atrakcyjne dla turysty z Warszawy. W tej chwili potencjał Radomia jest równy Bydgoszczy czy Lublina. W 2024 roku wedle analiz CPK Radom będzie miał ok. 600 tys. pasażerów, a lotnisko wychodzi na zero od 1,5 mln przewiezionych osób. Problemem jest to, że to lotnisko będzie przez wiele lat nierentowne (wedle analiz CPK Radom osiągnie pułap 1,5 mln pasażerów w 2029 roku – red.). Kolejny problem to sezonowość. Czartery latają od majówki do końca września. A co dalej? – pytał Piotrowski.

Ekspert portalu Fly4free.pl zauważył również, że kluczem do sukcesu radomskiego lotniska jest oferta komplementarna z tym co oferują lotnisko Chopina w Warszawie i lotnisko w Modlinie.

Grzegorz Tuszyński, dyrektor Portu Lotniczego Warszawa-Radom, w odpowiedzi zauważył, że PPL prowadzi cały szereg rozmów, które mogą zakończyć się sukcesami w zakresie połączeń zarówno czarterowych, jak i normalnych.

– Lotnisko to inwestycja na dziesiątki lat, więc nie oceniamy początków, bo one zawsze są trudne – zaapelował Tuszyński