Radom i okolice

Emerytka oszukana metodą na „lekarza z Syrii”

71-latka za pośrednictwem jednego z komunikatorów poznała mężczyznę, który podawał się za lekarza pełniącego misję w Syrii.

Kobieta przez miesiąc wymieniała z mężczyzną wiadomości. W pewnej chwili oświadczył on, że chce jej nadać paczkę którą sama miała by opłacić. W związku z tym kobieta udała się do placówki bankowej w celu wzięcia ewentualnego kredytu.

[news:1352275]

Pracownikowi banku jej zachowanie wydawało się być podejrzane, dlatego też poinformował policję o zaistniałym zdarzeniu. Na miejscu mundurowi ustalili, że faktycznie kobieta chciała zaciągnąć kredyt w kwocie 10 tys. złotych.

Policjanci apelują o rozsądne zawieranie znajomości internetowych. Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Tylko nasza czujność, ostrożność i dystans do otrzymywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą przestępstwa – podkreśla asp. Monika Karasińska.

Oszust wyszukuje zazwyczaj w Internecie samotne osoby, po czym nawiązuje z nimi kontakt. Przedstawia się jako lekarz misji, który aktualnie jest poza granicami swojego kraju. Przestępca poprzez regularny kontakt i przedstawienie fałszywych historii z życia zdobywa zaufanie ofiary, a następnie prosi o pomoc finansową np. na zakup biletu lotniczego do Polski, bardzo drogie leczenie lub pokrycie kosztów przesyłki paczki z pieniędzmi do Polski.

Gdy ofiara oszustwa prześle pieniądze na konto przestępcy, zostaje bez ukochanego i bez pieniędzy – informuje asp. Karasińska.

Źródło: KPP Lipsko