Inwestycje Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Fabryka Broni „Łucznik” się rozbudowuje. Nadchodzą nowości militarne!

Fabryka Broni „Łucznik” się rozbudowuje. Powierzchnia zakładu zostanie powiększona. Nadchodzą także nowości militarne!

Fabryka Broni „Łucznik” to spółka, która jest wiodącym producentem i dostawcą broni na rynki krajowe i zagraniczne, głównym producentem broni dla Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, na rynek cywilny i eksport. Fabryka Broni jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej S. A. (PGZ), lidera polskiego przemysłu i jednego z największych koncernów obronnych w Europie.

Fabryka Broni jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Na ten moment zakład zatrudnia 540 pracowników.

Obecnie w budynku, w którym zakład się znajduje dobiegają końca prace badawczo-wdrożeniowe nad nową, zmodernizowaną wersją karabinka GROT oraz nowym pistoletem, który ma zastąpić, popularny P-99. Radomski zakład powiększy, oprócz samego asortymentu, również powierzchnię produkcyjną.

Już wkrótce ma się rozpocząć budowa nowej hali. Ten ruch kosztować ma radomskiego „Łucznika” około 80 milionów złotych. Inwestycja ma być gotowa już na początku 2026 roku.

– W roku 2024 zamierzamy wyprodukować w sumie przynajmniej 55 tysięcy sztuk broni. Natomiast w roku 2026 zakładamy produkcję przynajmniej 100 tysięcy sztuk broni rocznie

mówił w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Wojciech Arndt, prezes zarządu Fabryki Broni „Łucznik”.

Ponadto Fabryka Broni „Łucznik” rozbudowuje swoje portfolio. W ostatnim czasie w Kielcach zorganizowano Międzynarodowe Targi Policji i Bezpieczeństwa Publicznego POLSECURE 2024, podczas których radomski zakład zaprezentował wcześniej wspomnianą wersję karabinku MSBS GROT 762N kalibru 7,62 mm.

Jest to nowoczesna, oryginalna, polska konstrukcja, zasilana amunicją karabinową 7,62×51 mm NATO (.308 Win.), opracowana w dwóch wersjach z lufami długości 406 mm (16”) oraz 508 mm (20”).

Jest efektem współpracy Fabryki Broni „Łucznik”- Radom Sp. z o.o. i Wojskowej Akademii Technicznej. Karabin bazuje na ogólnym schemacie konstrukcyjnym karabinka standardowego (podstawowego) GROT C16 FB – A2 kalibru 5,56 mm i zawiera wszystkie jego najlepsze cechy, tj.: bezpieczeństwo i niezawodność działania oraz wysoką modułowość, ergonomię i estetykę techniczną.

– Bardzo wzrosło zainteresowanie zwłaszcza konstrukcją bezkolbową. Zakończone są już prace wdrożeniowo-badawcze, jesteśmy gotowi, aby uruchomić produkcję. Życzyłbym sobie, żeby ta konstrukcja weszła na wyposażenie wojska, bo to wprowadzi nową jakość i dla żołnierzy i dla Fabryki

przekazał w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Seweryn Figurski, członek Zarządu Fabryki Broni.

Dodatkowo do portfolio „Łucznika” trafi nowy Modułowy Pistolet Samopowtarzalny (MPS), który zastąpić ma znanego P-99. Broń powstała z myślą o służbach mundurowych w naszym kraju.

Seweryn Figurski nie chce podawać konkretnej daty premiery nowego produktu, ale nie wyklucza, że w ofercie zakładu pojawi się on już w połowie tego roku.

Źródło: Gazeta Wyborcza / Fabryka Broni „Łucznik”