Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice

Filozofia wraca do Radomia. Przed nami XV edycja Festiwalu „Okna”

„Sztuka jest sposobem wybaczania światu jego zła i chaosu” – to hasło przewodnie tegorocznego Radomskiego Festiwalu Filozofii „Okna” im. Prof. Leszka Kołakowskiego. W dniach 19-21 maja w Resursie Obywatelskiej odbędzie się jubileuszowa, XV edycja wydarzenia.

„Sztuka jest sposobem wybaczania światu jego zła i chaosu” – to hasło tegorocznego Radomskiego Festiwalu Filozofii „Okna” im. Prof. Leszka Kołakowskiego. W dniach 19-21 maja w Resursie Obywatelskiej odbędzie się jubileuszowa, XV edycja wydarzenia.

Cytat pochodzi z „Obecności mitu” Leszka Kołakowskiego, rozprawy, którą napisał w 1966 r. Wszystkie działania w ramach „Okien” będą nawiązywać do wspomnianego zdania.

W tym roku „Okna” odbędą się po raz piętnasty. Rozpoczną się wręczeniem nagród zwycięzcom tegorocznej Olimpiady Filozoficznej oraz debatą z ich udziałem, przygotowaną we współpracy z dr Andrzejem F. Ziółkowskim, przedstawicielem Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. W planach również spektakle: monodram – monolog Orfeusza na podstawie „Rozmów z diabłem” Leszka Kołakowskiego przygotują uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Radomiu, a młodzież z Teatru Poszukiwań działającego w Resursie Obywatelskiej wystawi „Śmiertkę na gruszy” na podstawie prozy Witolda Wandurskiego.

Zaproszenie do współtworzenia programu tegorocznych „Okien” przyjął także Teatr Małe Mi, który zaprezentuje spektakl dla najmłodszych pod tytułem „Sokrates w piaskownicy”. Ponadto w programie festiwalu: spacer radomskimi śladami Leszka Kołakowskiego, wystawa oraz warsztaty dla rodzin z dziećmi.

– Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2009 r., jeszcze za życia jednego z najwybitniejszych filozofów drugiej połowy XX w. Został zaś zainicjowany, aby propagować filozofię w mieście, w którym Profesor się urodził i do którego czuł zawsze wielki sentyment, oraz aby upamiętnić Jego osobę – opowiada Justyna Dąbrowska z Resursy Obywatelskiej.

Program festiwalu:

19 maja:

godz. 12:00

– wręczenie Nagród im. Prof. Leszka Kołakowskiego oraz Miasta Radomia Laureatom XXXV Olimpiady Filozoficznej

– debata z udziałem dr Andrzeja F. Ziółkowskiego (Uniwersytet Warszawski, Polskie Towarzystwo Filozoficzne) oraz Laureatów Olimpiady

– spektakl „Apologia Orfeusza, śpiewaka i błazna, rodem z Tracji, syna królewskiego” (na podstawie „Rozmów z diabłem” Leszka Kołakowskiego) przygotowany przez Grupę Teatralną z II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu, reż. Anna Bednarczyk i Anna Szczerbińska.

godz. 17:00

– „Ogólna teoria nie-uprawiania ogrodu” Leszka Kołakowskiego z grafikami Andrzeja Mariana Bartczaka: wystawa – prezentacja „książki obiektu” sygnowanej przez jej autorów i wydanej w liczbie zaledwie 99 egzemplarzy. W Resursie Obywatelskiej znajduje się ten z numerem 20. Prezentacji wyjątkowego dzieła będą towarzyszyć: pokaz szkiców A. M. Bartczaka do „książki obiektu” oraz nagrania tekstu Leszka Kołakowskiego.

godz. 18:00

– spektakl Teatru Poszukiwań „Śmiertka na gruszy” na podstawie tekstu Witolda Wandurskiego, reż. Katarzyna Sasal

20 maja:

godz. 16:00

– projekcja filmów animowanych zrealizowanych na podstawie „13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych” Leszka Kołakowskiego: O największej kłótni, O największym wstydzie, O zabawkach dla dzieci oraz Jak bóg Maior utracił tron (TV Studio Filmów Animowanych z Poznania)

godz. 17:30

– spacer po Radomiu śladami Leszka Kołakowskiego połączony m.in. z działaniami teatralnymi i performatywnymi w wykonaniu aktorów Teatrów Resursa i Poszukiwań (trasa: Muzeum im. Jacka Malczewskiego – pomnik-ławeczka Leszka Kołakowskiego – kamienica przy ul. Niedziałkowskiego 26 – Resursa Obywatelska)

21 maja:

godz. 11:00

– spektakl dla dzieci „Sokrates w piaskownicy” Teatru Małe Mi oraz warsztaty rodzinne