Inwestycje O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Finał budowy Nowego Szpitala Powiatowego w Pionkach

Wielkimi krokami zbliża się finał budowy Nowego Szpitala Powiatowego w Pionkach. To największa inwestycja w powiecie radomskim od 25 lat.

W lutym informowaliśmy o postępach w modernizacji Nowego Szpitala Powiatowego w Pionkach.

Nowy szpital powiatowy w Pionkach coraz bliżej. Trwają prace wykończeniowe w drugim budynku

Teraz informujemy, że drugi pawilon szpitala, czyli bardzo duży, dwupiętrowy, nowoczesny budynek jest już praktycznie gotowy. Będą tam oddziały: wewnętrzny oraz rehabilitacji, a także pracownie specjalistyczne zachowawcze. Budynek został wyposażony w Odnawialne Źródła Energii, czyli fotowoltaikę oraz pompy ciepła. Praktycznie gotowa jest też kotłownia, wyposażona w dwa niezależne od miejskiej sieci źródła energii. Cały kompleks szpitalny otacza już nowe ogrodzenie, wkrótce będą montowane tam bramy automatyczne.

Obecnie trwają odbiory branżowe, m.in. sanepidu i straży pożarnej, potem obowiązkowe odbiory nadzoru budowlanego.

– Liczymy, że do końca maja budynek będzie gotowy do dalszego wyposażania oraz montażu sprzętu i urządzeń medycznych, co może potrwać przez całe wakacje. Dopiero potem szpital będzie mógł rozpocząć procedury związane z formalnym włączeniem całej placówki do systemu ochrony zdrowia. Warta podkreślenia jest bardzo dobra współpraca w tym zakresie dyrekcji szpitala z Narodowym Funduszem Zdrowia – info

 

Został już rozstrzygnięty przetarg na dostawę i montaż mebli, wkrótce potem zakupy sprzętu i wyposażenia medycznego. W drugim pawilonie mają być zainstalowane m.in. rezonans magnetyczny, artroskop i aparat rentgenowski, tak zwane ramię C.
Obecnie trwają odbiory branżowe, m.in. sanepidu i straży pożarnej, potem obowiązkowe odbiory nadzoru budowlanego.

– Liczymy, że do końca maja budynek będzie gotowy do dalszego wyposażania oraz montażu sprzętu i urządzeń medycznych, co może potrwać przez całe wakacje. Dopiero potem szpital będzie mógł rozpocząć procedury związane z formalnym włączeniem całej placówki do systemu ochrony zdrowia. Warta podkreślenia jest bardzo dobra współpraca w tym zakresie dyrekcji szpitala z Narodowym Funduszem Zdrowia – informuje Waldemar Trelka, starosta radomski.

Przedstawiciele radomskiej firmy Arbud Investments, która dała się poznać jako bardzo sprawny i fachowy wykonawca całego kompleksu szpitalnego, zapewniają, że do września będzie gotowy również trzeci, najstarszy budynek dawnej chirurgii. Mają tam mieścić się m.in. administracja szpitala oraz laboratoria i pracownie. Obecnie trwają tam intensywne prace modernizacyjne, powstał m.in. szyb windowy (przez pół wieku nie było tam windy), stawiane są nowe ścianki działowe, a także wykonywane posadzki oraz wszelkie instalacje. Przebudowywany i modernizowany jest również budynek dawnej apteki szpitalnej.

 

– Przy okazji przebudowy chcieliśmy ocalić przedwojenną elewację budynku, wykonaną z płytek ceramicznych, ale okazało się, że nie można ich wyczyścić bez pokruszenia. Dlatego – w porozumieniu i za zgodą konserwatora zabytków – zastosowane zostanie inne rozwiązanie, a nowa elewacja będzie nawiązywać do starej strukturą – informuje starosta radomski.

Źródło: Waldemar Trelka