Inwestycje O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Gruntowny remont trzech bloków w Pionkach

Gruntowny remont trzech bloków w Pionkach. 70-letnie budynki nie były modernizowane od momentu powstania.

Gruntowny remont trzech bloków w Pionkach. 70-letnie budynki nie były modernizowane od momentu powstania.

W blokach przy ul. Leśnej 17 oraz Al. Lipowe 9 i 13 znajduje się 196 lokali, w których zamieszkuje ok. 400 osób. Niektórzy mieszkają w nich niemalże od samego początku, kiedy były jeszcze blokami komunalnymi. Nigdy nieremontowane z czasem stały się blokami socjalnymi, w których zakwaterowanie otrzymywali mieszkańcy o niskich dochodach lub eksmitowani z mieszkań komunalnych i spółdzielczych. Niektórzy przestali płacić czynsze, inni nie płacili ich od momentu zamieszkania, ale wśród nich są i tacy, którzy od lat regularnie uiszczają wszelkie opłaty. To z myślą o tych lokatorach planowano remonty bloków, ale zazwyczaj kończyło się na planach lub zapowiedziach. W tej kadencji udało się podpisać porozumienie, które zapewniło współfinansowanie tej inwestycji. Modernizacja obiektów wraz z przebudową instalacji odbywała się w czasie, kiedy lokale były użytkowane przez mieszkańców.

W jej ramach budynek został ocieplony i zyskał nową elewację. Powstała nowa instalacja elektryczna, wodna i centralnego ogrzewania, wyremontowano części wspólne, powstały nowe łazienki, wymienioną stolarką okienną i drzwi wejściowe, a także wyposażone budynki w zasilanie fotowoltaiczne. Koszt modernizacji trzech  budynków wyniósł ponad 7,2 mln zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków samorządu województwa mazowieckiego.

– Staraliśmy się przede wszystkim o to, żeby te budynki nabrały zupełnie innego wyglądu i zyskały na funkcjonalności. Cieszę się, że mogliśmy wspólnie skończyć tę inwestycję i spojrzeć z zadowoleniem i z dumą na to, że budynki z lat 50-tych, czyli mające prawie 70 lat udało się w końcu, po wielu, wielu latach odnowić, zmodernizować, unowocześnić dzięki pieniądzom od marszałka województwa mazowieckiego. Bardzo serdecznie za to dziękujemy – mówił Robert Kowalczyk, burmistrz Pionek.

– Tkanka tej przestrzeni mieszkalnej była rzeczywiście bardzo mocno zniszczona. Ja miałem okazję, chyba w pierwszych dniach urzędowania pana burmistrza odwiedzić ten budynek. Wiem, że to był priorytet pierwszych działań burmistrza i działania, by pozyskać to dofinansowanie. Ten montaż finansowy trwał jakiś czas. W imieniu samorządu i zarządu województwa mazowieckiego chcę pogratulować tej determinacji urzędu, tych którzy rzeczywiście przyczynili się do tego, aby ten obiekt wyglądał tak, jak wygląda. Po tylu latach funkcjonowania w tak niesprzyjających okolicznościach myślę, że teraz patrząc na to w jaki sposób wygląda ta przestrzeń, będzie się państwu i tu zwracam się do mieszkańców tego obiektu, po prostu żyło się lepiej. Życzę, aby tak jak do tej pory ma to miejsce, Pionki się zmieniały i właśnie te zapomniane elementy, jakie od wielu, wielu lat nie były w gestii władz samorządowych, były robione – dodał Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

Źródło: UM Pionki