Radom i okolice Religia Wiadomości

Ikona św. Józefa w Diecezji Radomskiej

W niedzielę 23 października w Diecezji Radomskiej rozpoczęła się peregrynacja ikony św. Józefa z Montrealu. Ikona będzie nawiedzała głównie parafie, gdzie działają rady Rycerzy Kolumba.

Pierwszą do której ikona przybyła, jest kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. Uroczyste jej wprowadzenie odbyło się w niedzielę 23 października. Z tej okazji sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Marka Solarczyka.

Przez siedem dni o godz. 18:00 będzie można uczestniczyć we Mszy św. z nauką i modlitwą do św. Józefa. Odmawiany też będzie Różaniec, a po nim krótka konferencja.

W homilii biskup radomski mówił wiele o św. Józefie, nawiązywał też do czytań liturgicznych. Mówił o tym, że sprawiedliwość to szacunek dla dobra. Człowiek sprawiedliwy to ten, który szanuje dobro. W Mądrości Syracha odnajdujemy odpowiedź na to, co jest tym dobrem. „Bóg jest źródłem sprawiedliwości. To On jest tym, w którym jest źródło wszelkiego dobra. Jego pytaj, Jemu zaufaj, z Nim to przeżywaj”.

Biskup M. Solarczyk pouczał:

„Szacunek dla dobra musi się też niejednokrotnie skonfrontować i zmierzyć z tym, co Bóg ofiarowuje, z tym jak ja to rozumiem, jak ja to przeżywam, ale też z tym, w jaki sposób oni to przeżywają, jak inni mnie przyjmują, a także w jaki sposób próbują kształtować we mnie to, co jest właśnie tym darem dobra dotykającym różnych aspektów naszego życia”.

Ikona św. Józefa pochodząca z Oratorium w Montrealu nawiedzi wszystkie parafie, gdzie działają rady Rycerzy Kolumba. Na dzień dzisiejszy na terenie naszej diecezji jest ich ponad 20. W każdej ikona będzie gościła przez tydzień. Okazje do jednodniowego nawiedzenia, będą miały również sąsiadujące parafie. Po Mszach św. będą wygłaszane konferencje dotyczące każdego tytułu św. Józefa.

Jak informuje ks. Wiesław Lenartowicz, kapelan Rycerzy Kolumba w naszej diecezji, peregrynacja ikony odbywa się w ramach duszpasterskiego i formacyjnego programu tej wspólnoty. Rycerze Kolumba prowadzić będą też akcję charytatywną o nazwie „Życie Mam”, która ma dwojakie znaczenie. Chodzi o życie matek i o to, że mamy życie. Celem zbiórki jest pomoc finansowa dla kobiet samotnie wychowujących dzieci.

W Radomiu ikona będzie przebywać do 7 stycznia 2023 r. Następnie nawiedzi Pionki, Kozienice i Górę Puławską.

 

Źródło: radioplus.com.pl