Jak mógł wyglądać pomnik Czerwca 76’? Instytut Pamięci Narodowej opublikował unikalne zdjęcia!
O tym, że w Radomiu powstanie pomnik Radomskiego Czerwca 1976 i o tym jak będzie wyglądał, informowaliśmy już dwa miesiące temu.
Nie wszyscy mogą jednak wiedzieć, że pomysł na postawienie monumentu upamiętniającego krwawe wydarzenia z Czerwca 1976 roku był już realizowany w 1981 r. Finalnie jednak nie doszedł do skutku.
W 1981 r. radomska „Solidarność” ogłosiła konkurs na projekt pamiątkowego pomnika. Nadesłane prace zaprezentowano 7 lipca 1981 r. w Galerii Krytyków w Warszawie.
Pierwszą nagrodę otrzymał wówczas Bronisław Kubica, drugą – zespół w składzie: Stefan Dousa i Marek Piotrowski z Krakowa, trzecią – zespół: Grażyna Gierałtowska-Kucz i Jan Kucz z Warszawy.
Nagrody wręczyli zwycięzcom członkowie MKR „Solidarność” Ziemia Radomska Bronisław Kawęcki i Marek Gawlik. Wprowadzenie stanu wojennego uniemożliwiło realizację tej inicjatywy, nie podjęto jej też bezpośrednio po przemianach ustrojowych w Polsce zapoczątkowanych w 1989 r.
W rezultacie przez wiele lat Radom był jedynym miastem w Polsce, które będąc wpisane w historię „polskich miesięcy” – nie zdecydowało się na budowę pomnika upamiętniającego robotnicze strajki i manifestacje.
Na zdjęciach poniżej: zaprezentowane w 1981 r. projekty monumentu. Fot. Jerzy Szepetowski (zbiory IPN)