Materiał Partnera

Jak szybko rosną dzieci? Ciekawostki dla rodziców

Rozwój dziecka to proces ciągły. Każdego dnia maluch nabywa szereg nowych umiejętności rozwojowych, będących wynikiem nauki oraz ćwiczeń, a także efektem dojrzewania układu nerwowego. Patrząc na grupę dzieci w tym samym wieku, można zauważyć, że różnią się one między sobą zarówno nie tylko wyglądem (będącym kwestią oczywistą), lecz również wzrostem oraz wagą. Dziś pod lupę weźmiemy właśnie kwestię wzrostu, który monitorowany jest od momentu urodzenia malucha. W pierwszych minutach życia, personel medyczny dokonuje szczegółowych pomiarów długości ciała noworodka, a dane te notowane są na karcie dziecka i porównywane z tabelami odzwierciedlającymi prawidłowy rozwój malucha. Szacuje się, że w pierwszym roku życia dziecko powinno urosnąć o około 25 centymetrów; w kolejnych latach tempo wzrostu maleje. Mimo to, większość rodziców zgodzi się z twierdzeniem, że ich pociechy „rosną w oczach”. Aby skuteczne śledzić wzrost dziecka na przestrzeni miesięcy, warto wyposażyć się w specjalną miarkę wzrostu dla dziecka.

Miarka wzrostu – przydatna ozdoba do dziecięcego pokoju!

Pokój dziecka to szczególne pomieszczenie, stanowiące swoisty mały świat maluszka. Warto zadbać o to, by takie miejsce było naprawdę wyjątkowe. Współcześnie rodzice mają do wyboru naprawdę wiele interesujących dekoracji, którymi mogliby ozdobić między innymi ściany dziecięcego pokoju. Wśród licznych propozycji, na szczególną uwagę zasługuje miarka wzrostu. To nie tylko znakomita dekoracja do pokoju malucha, lecz również doskonały sposób na stworzenie naprawdę pięknych wspomnień ze wspólnego śledzenia etapów rozwijania się dziecka. Zaznaczając mazakiem kolejne daty pomiaru, rodzice tworzą pamiątkę z okresu dzieciństwa swojej pociechy, która stanowi prawdziwe oczko w głowie. Regularne mierzenie wzrostu może okazać się też doskonałą zabawą i atrakcją dla dziecka – jak dobrze wiemy, potrzeba stania się dużym jest niezwykle silna u dzieci. Dodatkowo, proces może okazać się ciekawą formą motywacji malucha do zdrowej i zróżnicowanej diety. Nie od dziś wiadomo, że spożywanie warzyw i owoców przyspiesza wzrost oraz oddziałuje na dziecięcą odporność! Łącząc naukę o odżywianiu wraz z obietnicą sięgania coraz wyżej na miarce, rodzice są w stanie przysłowiowo upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Miarka wzrostu dla dziecka to dekoracja, która jest naprawdę prosta w aplikacji; łatwo ją przykleić oraz odkleić w razie potrzeby. Dodatkowo, wybór wzorów i kolorów jest naprawdę ogromny! Potwierdzeniem tych słów jest oferta sklepu EUDAJMONIA, produkującego tapety, naklejki oraz miarki do dziecięcych pokojów. Na swojej stronie internetowej, eudajmonia.eu/naklejki-na-sciane/miarka-na-sciane-dla-dziecka, producent prezentuje szereg różnego rodzaju wariantów miarek, które przedstawiają faunę i florę, a także bajkowe zwierzątka czy postacie z baśni oraz licznych opowieści o smokach i księżniczkach. Warto wybrać miarkę dopasowaną do aranżacji całego pomieszczenia, w efekcie czego będzie ona funkcjonalną dekoracją na lata!

Co ile najlepiej mierzyć dziecko?

Eksperci zalecają, aby zaznaczać pomiary raz na trzy miesiące, w podobnych okolicznościach (czyli o tej samej porze i w podobny sposób). To właśnie wtedy wyniki będą najlepiej widoczne, a dziecko usatysfakcjonowane zmianami. Tempo wzrostu jest wysoce uzależnione od szeregu czynników genetycznych, diety, a także stanu zdrowia czy ilości codziennego snu dziecka. U jednych zmiany mogą być o wiele bardziej transparentne niż u reszty. Niemniej miarka dla dziecka to doskonały dodatek, który pozwoli sumiennie śledzić oraz zapisywać wszystkie zmiany. Większość tego typu dekoracji sięga nawet 150 centymetrów, dzięki czemu jest w stanie towarzyszyć dziecku przez lata! A kiedy twoja pociecha przerośnie miarkę, można zachować przedmiot jako ciekawą pamiątkę.