Materiał Partnera O tym się mówi

Jeden zadowolony klient może przynieść kilku zainteresowanych – o mocy dobrej opinii

Wizerunek firmy to priorytet wielu przedsiębiorców. W dzisiejszych czasach bardzo ciężko zaskarbić sobie pozytywną opinię, natomiast łatwo ją stracić. Zdanie klientów to ważna część budowania marki. Im więcej pozytywnych komentarzy odnośnie jakości produktu i obsługi, tym opinia o firmie przechyla się w stronę jej pozytywnego rozpatrywania przez potencjalnie zainteresowane osoby. Kontakt z klientem przyczynia się do lepszego odbioru przedsiębiorstwa przez użytkowników – lepiej skorzystać z polecanego produktu od lubianej marki, niż kierować się metodą prób i błędów, ryzykując potencjalnym zawodem. Współcześnie dobra opinia jest na wagę złota. Potwierdzają to zwłaszcza marketingowcy, którzy stale dostosowują strategie biznesowe swoich klientów do obecnie panujących norm, bazując między innymi na aktualnych badaniach dotyczących wpływu konsumenta na wizerunek marki.

Społeczny dowód słuszności jako udowodniony chwyt marketingowy

Robert Cialdini jest autorem sześciu metod wywierania wpływu społecznego, które od wielu lat wykorzystywane są przez osoby ze świata szeroko pojętego marketingu. Społeczny dowód słuszności (ang. Social Proof) oparty jest na założeniu, że o wiele łatwiej jest nam podjąć decyzję, jeżeli inni ludzie podzielają nasze zdanie. Konsument wychodzi z założenia, że jeżeli ktoś przed nim zdecydował się na zakup, z pewnością sprawdził wszystkie za i przeciw, tym samym podejmując najlepszą decyzję z możliwych. Ufamy rodzinie, bliskim, ekspertom – wszystkim, którzy cieszą się jakimś autorytetem. Era internetu dodatkowo rozszerzyła ten swoisty pakiet osób zaufanych o influencerów i tych, którzy nie boją się pozostawiać po sobie opinii o danym produkcie. Im większe grono odbiorców, tym łatwiej o potencjalny zysk – i nie tylko. Okazuje się, że zbiór opinii może stanowić niemałą wskazówkę dla przedsiębiorcy. Zwłaszcza, jeżeli postanowi zadać swoim klientom szereg konkretnych zapytań.

Ankieta online doskonałym podsumowaniem działalności firmy

Obecnie przykładamy ogromną wagę do jak najlepszej prezentacji siebie i swojej marki. Droga do sukcesu nie zawsze jest jednak usłana płatkami róż. Prowadzenie biznesu wymaga samozaparcia i elastyczności względem zmieniającego się rynku. Dobrze jest zawczasu poznać opinię klientów, by ustrzec się przed zastojem w rozwoju przedsiębiorstwa. Właściciele firm coraz częściej wychodzą naprzeciw swoim klientom, wysyłając do nich szereg zapytań w formie ankiet. Badanie CAWI, bo taką nazwę nosi ten proces, to jedna z metod na poznanie opinii klientów o firmie lub jej produkcie, a także zmierzenie poziomu satysfakcji wynikającej z poczynionego zakupu. Ankiety mogą być mniej lub bardziej szczegółowe i dotyczyć całego spektrum tematów. Badanie polegające na ankietyzacji klientów zazwyczaj zleca się wykwalifikowanym ekspertom z agencji badawczych takich jak Norstat. Firmy zajmują się tworzeniem kompleksowych ankiet, ich wysyłką i zbieraniem danych udostępnionych przez osoby, które zdecydowały się wypełnić arkusz online. Poznając opinie grona badanych osób, możemy uzyskać pełen obraz naszej firmy widzianej oczami klientów. Raport z badania obejmuje zwykle szczegółowy opis wad i zalet aktualnej strategii marketingowej, a także informacje o elementach wymagających poprawy. Dobry biznes to taki, który potrafi dostosować się do wymagań klientów – odważ się zmienić na lepsze.