O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Jubileusz 35-lecia kapłaństwa obchodził proboszcz soleckiej parafii

Jubileusz 35-lecia kapłaństwa obchodził w niedzielę 4 czerwca ks. kan. dr Krzysztof Maj, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Solcu nad Wisłą.

W uroczystej Mszy św. uczestniczyli: starosta Sławomir Śmieciuch, burmistrz Marek Szymczyk, a także przedstawiciele straży pożarnej, Rycerze Kolumba i licznie zgromadzeni parafianie i okoliczni mieszkańcy.

Ks. kan. dr Krzysztof Maj urodził się w 01.04.1960 r. w Owadowie, w powiecie radomskim. Jest kapłanem diecezji radomskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał w 28.05.1988 r. w Sandomierzu. Ukończył specjalizację na UKSW w Warszawie z teologii moralnej. Interesuje się bioetyką, psychologią moralności a także spowiednictwem.

Proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny został w 2007 r.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Solcu nad Wisłą jest orientowany. Wybudowany został z kamienia i cegły, w stylu gotyckim. Początkowo była to kaplica zamkowa, którą wzniesiono w 1370 r. staraniem króla Kazimierza III Wielkiego. Później została przebudowana na kościół parafialny. Świątynia była trzy razy palona i odbudowywana. Konsekrował ją biskup krakowski kard. Bernard Maciejowski w 1604 r.  W latach 1976 – 1999 kościół był odrestaurowany  i odnowiony.

W prezbiterium znajduje się renesansowy ołtarz główny, nad którym umieszczone są dwa obrazy. Pierwszy z nich przedstawia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Jest na nim ukazana Maryja unoszona do Nieba przez aniołów. W dolnej części obrazu widać apostołów otaczających Jej grób. Drugi obraz przedstawia scenę z ukoronowania Najświętszej Maryi Panny. Jest on umieszczony w wyższej kondygnacji ołtarza.

Kościół Wniebowzięcia NMP w Solcu n/Wisłą należy do dekanatu lipskiego.

 

 

Źródło: echodnia.eu  /  pl.wikipedia.org.

Foto: facebook.com/parafiasolecnadwisla