Kultura i rozrywka Radom i okolice Społeczeństwo

KAMERALNE LATO startuje już po raz siedemnasty

Dwa konkursy, cztery pokazy plenerowe, pięć cykli warsztatowych, kino samochodowe, pokaz specjalny, premiera i dwa finały – KAMERALNE LATO startuje już po raz siedemnasty.

17. edycja KAMERALNEGO LATA to połączenie tego, za co fani festiwalu kochają go najbardziej z nowymi pomysłami i inicjatywami, które czynią imprezę jeszcze ciekawszą dla mieszkańców regionu oraz jeszcze bardziej rozwijającą dla młodzieży tłumnie przybywającej do Radomia z różnych stron Polski i Europy. Wielokulturowy format wydarzenia – po wyodrębnieniu FREEDOM Film Festival jako oddzielnej imprezy – został potwierdzony również w nazwie.

W dniach 7-13 lipca 2024 roku festiwal po raz pierwszy odbędzie się pod nazwą Międzynarodowych, a nie Ogólnopolskich Spotkań Filmowych.

KAMERALNE LATO uskrzydla młodych twórców filmowych

Niezmienne pozostają naczelne cele KAMERALNEGO LATA, które od niespełna dwóch dekad pomaga rozwijać skrzydła młodym talentom. W tym roku naczelna misja festiwalu będzie realizowana nie tylko w ramach 5 polskich i międzynarodowych cyklów warsztatowych, przeznaczonych zarówno dla młodzieży rozpoczynającej swoją przygodę z kinem, jak i dla młodych profesjonalistów, ale także dzięki nowej sekcji konkursowej. Ogólnopolski Konkurs Filmów Młodzieżowych WYSOKIE LOTY to okazja dla nieopierzonych filmowców, którzy nie ukończyli jeszcze 20. roku życia, do zobaczenia swojej twórczości na dużym ekranie i omówienia jej z widzami oraz zasiadającymi w jury reżyserami Piotrem Dylewskim i Alkiem Pietrzakiem oraz gwiazdą scen i ekranów Anną Muchą.

HYDE PARK: bez mapy i nawigacji w krainę filmowego szaleństwa

Prócz WYSOKICH LOTÓW, w programie KAMERALNEGO LATA tradycyjnie znalazł się także HYDE PARK. Konkurs Filmów Odrzutowych – jak zapowiada jego współorganizator Michał Grosiak –  ma w tym roku zaskoczyć publiczność zgromadzoną w podwórku SEZAM-u jeszcze większą dawką humoru i jeszcze wyższym poziomem niż kiedykolwiek wcześniej. – Jednak zanim odepniemy wrotki, zapniemy pasy i pojedziemy bez mapy i nawigacji w krainę filmowego szaleństwa, jako pierwsi w Polsce zobaczymy 7-minutowy debiut reżyserski Zuzanny Grabowskiej. W premierowym pokazie udział weźmie twórczyni filmu oraz odtwórca głównej roli Paweł Domagała – zapowiada współorganizatorka konkursu, Marta Karnkowska.

NIEBO NAD RADOMIEM pełne gwiazd

Jeszcze ciekawsze dla uczestników festiwalu będą też pokazy plenerowe. NIEBO NAD RADOMIEM w tym roku wypełni się gwiazdami, a amerykańskie klasyki zastąpią kultowe i nowe polskie komedie. Na placu przy fontannach Żeromskiego będzie można zobaczyć uwielbiane przez Polaków produkcje: „Czarna owca”, „Piłkarski poker” i „Chłopaki nie płaczą”. Swoje filmy zaprezentują osobiście Alek Pietrzak, Janusz Zaorski oraz Olaf Lubaszenko w towarzystwie Ani Muchy, ambasadorki KAMERALNEGO LATA.
Dla tych, którzy od mainstreamu wolą alternatywę, przygotowano też alternatywną plenerową propozycję. W Klubie Festiwalowym PaTaThai Radom pokazany zostanie kultowy offowy film „Że życie ma sens” z 2000 roku. Niezależne kino od zawsze było ważną częścią KAMERALNEGO LATA. Seans obrazu Grzegorza Lipca, nagrodzonego Wielkim Jantarem na festiwalu „Młodzi i Film”, bez wątpienia będzie tym, czego od festiwalu oczekują miłośnicy drapieżnego, bezkompromisowego i szczerego kina, kręconego przez prawdziwych pasjonatów X muzy. Tym bardziej, że po seansie z widzami spotka się sam Grzegorz Lipiec.

Ścigany Harrison Ford w kinie samochodowym

Już bez udziału twórców, ale za to z prelekcją krytyka filmowego i dyrektora artystycznego festiwalu Łukasza Adamskiego, odbędzie się projekcja filmu „Ścigany” z 1993 roku. Wielbiciele kina samochodowego z wnętrza swoich aut będą mogli kibicować Harrisonowi Fordowi, uciekającemu przed Tommym Lee Jonesem. To mające premierę 31 lat temu arcydzieło kina akcji doskonale wpisuje się w koncepcję kina samochodowego. To film o ucieczce, ale też o wolności, o którą bohater walczy w każdej minucie tego przesiąkniętego amerykańskim duchem dzieła.

KAMERALNE LATO DZIECIOM zawita do Szkoły Magicznych Zwierząt

Organizatorzy nie zapominają też o najmłodszych kinomanach. Dla nich przygotowano spotkania filmowe, łączące przyjemność oglądania familijnych hitów z pożytecznymi radami na temat bezpieczeństwa. W ramach sekcji KAMERALNE LATO DZIECIOM zostanie zaprezentowany film „Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka”, który zdobył nagrodę publiczności 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty.

Z młodymi widzami po seansie porozmawiamy o tym, jak ważne jest wsparcie i współpraca w osiąganiu wspólnych celów, a także radzenie sobie z emocjami, szczególnie w kontekście pierwszych zauroczeń i skomplikowanych relacji w grupie.

Dwa wielkie finały

Festiwal zwieńczy gala finałowa programów edukacji filmowej, podczas której podsumowany zostanie tydzień intensywnych zajęć. Zaprezentowane zostaną efekty prac uczestników warsztatów młodzieżowych ABC PRACY Z KAMERĄ i TOGETHER – ToGetThere oraz szkoleń branżowych SCRIPTMARKET.PRO i INTERFILMLAB 8.0. Swoimi wrażeniami podzielą się także młodzi edukatorzy filmowi i animatorzy kultury, uczestniczący w projekcie XYZ W PRACY Z KAMERĄ.

Nagrody w konkursach filmowych zostaną przyznane podczas uroczystej ceremonii finałowej FREEDOM Film Festival, która odbędzie się w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w dniu 13 lipca 2024 roku o godzinie 20:30.

Szczegółowy program 17. Międzynarodowych Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO znajduje się na stronie: https://kameralnelato.pl/program-2024/

Głównym organizatorem Międzynarodowych Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a także ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego.

Projekt współfinansują: Gmina Miasta Radom oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 Działania edukacyjne realizowane w ramach festiwalu współfinansuje Unia Europejska.

Organizację wydarzeń adresowanych do młodej branży filmowej dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozostających w dyspozycji Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w ramach Programu: „Rozwój Sektorów Kreatywnych 2024”

Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

Partnerami branżowymi festiwalu są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia Warsaw Film Commission, Sekcja Młodych Producentów Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji oraz Crew United Polska.

Źródło: Stowarzyszenie FILMFORUM / UM Radom