O tym się mówi PAP Polska i świat Społeczeństwo

KGP: powstała najbardziej elitarna jednostka poszukiwawcza – Centralna Sekcja Poszukiwań Celowych

Komendant Główny Policji podjął decyzję o wzmocnieniu i rozbudowaniu Wydziału Poszukiwań w Biurze Kryminalnym KGP, jak i komórek poszukiwawczych w podległych jednostkach policji w kraju – przekazał rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Inspektor dodał, że powstała m.in. najbardziej elitarna jednostka poszukiwawcza w Polsce – Centralna Sekcja Poszukiwań Celowych.

Rzecznik KGP poinformował PAP, że policjanci wydziału poszukiwań i identyfikacji osób z KGP zajmują się ściganiem najbardziej niebezpiecznych przestępców. Poszukują też osób zaginionych, których życie bądź zdrowie jest zagrożone.

„To funkcjonariusze wyspecjalizowani w prowadzeniu spraw poszukiwawczych skomplikowanych, wielowątkowych oraz dotyczących przestępstw o największym ciężarze gatunkowym, jak również rozległych działań terenowych, ukierunkowanych na poszukiwanie osób zaginionych” – zaznaczył inspektor.

„W nowym wydziale powstała najbardziej elitarna policyjna jednostka poszukiwawcza w Polsce – Centralna Sekcja Poszukiwań Celowych. Jej powołanie uzasadnione jest koniecznością scentralizowania działań poszukiwawczych na poziomie krajowym, połączenia bezpośredniej, szybkiej i operacyjnej wymiany informacji międzynarodowych z aktywnym działaniem w terenie oraz zacieśnienia współpracy pomiędzy jednostkami poszukiwawczymi w Komendach Wojewódzkich Policji i Komendzie Stołecznej Policji. Tym samym, tworząc wewnętrzną sieć szybkiego współdziałania i reagowania w sytuacjach niecierpiących zwłoki” – wyjaśnił.

Centralna Sekcja Poszukiwań Celowych dedykowana jest sprawom poszukiwawczym za najbardziej niebezpiecznymi przestępcami poszukiwanymi zarówno przez polskie, jak i zagraniczne organy ścigania. „Jej działania ukierunkowane są na realizację najbardziej zawiłych i rozbudowanych spraw poszukiwawczych, w tym poszukiwań osób zaginionych, w których niezbędne jest szybkie, i dynamiczne działanie połączone z analitycznym podejściem i stosowaniem nieszablonowych rozwiązań” – powiedział.

„Policjanci sekcji to osoby wyspecjalizowane w ściganiu najbardziej niebezpiecznych przestępców, a w szczególności sprawców zabójstw, przestępstw o charakterze terrorystycznym, przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu człowieka dokonanych z użyciem broni palnej lub materiałów wybuchowych i innych przestępstw oraz poszukiwaniu osób zaginionych, wobec których istnieje uzasadnione podejrzenie poważnego zagrożenia życia bądź zdrowia a celem jego ratowania, niezbędne jest podjęcie natychmiastowych działań poszukiwawczych” – poinformował.

W wydziale poszukiwań KGP – wskazał – w ramach funkcjonującego w nim Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych, powołany został działający w systemie całodobowym Zespół Dyżurnych. „Zadaniem komórki jest bieżące monitorowanie, analiza prawidłowości prowadzonych w Polsce poszukiwań osób zaginionych, w tym wsparcie merytoryczne oraz techniczne” – zaznaczył.

Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP dysponuje nowoczesnym, specjalistycznym sprzętem przeznaczonym do pomocy w poszukiwaniu osób zaginionych. „Mowa o Mobilnym Centrum Wsparcia Poszukiwań. Pojazd może natychmiast dotrzeć w najodleglejsze regiony Polski. Na wyposażeniu samochodu znajdują się m.in. agregat prądotwórczy, noktowizory, termowizory, trackery GPS, systemy map, system oświetlenia zewnętrznego, sprzęt do udzielania pomocy medycznej” – przekazał.

„Oprócz tego, pracę policjantów wspomaga system obserwacji terenu z powietrza, w skład którego wchodzi m.in. bezzałogowy statek powietrzny, mogący przenosić urządzenia rejestrujące obraz. Mobilne centrum staje się punktem dowodzenia operacją – przedstawiciele wszystkich służb biorących udział w poszukiwaniach mają wspólny kanał łączności” – podał.

W wydziale poszukiwań i identyfikacji KGP – dodał – jest również Sekcja Przewodników Psów Specjalnych MTR, szkolonych do pracy metodą mantrailingu, czyli formy tropienia polegającej na podążaniu za indywidualnym zapachem człowieka i zidentyfikowaniu go na końcu śladu. „Aktualnie w sekcji służbę pełni pięciu przewodników i pięć psów, którzy aktywnie wspierają nie tylko akcje poszukiwacze, lecz również obsługują zdarzenia o charakterze kryminalnym na terytorium całego kraju” – podkreślił.

„Wprowadzone zmiany doprowadziły do rozszerzenia profilu działalności istniejącego Wydziału Poszukiwań w KGP. Aktualnie oprócz działań o charakterze nadzorczym, analitycznym i koordynacyjnym, Wydział bezpośrednio prowadzi sprawy poszukiwań osób, w tym osób zaginionych, które ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia, bądź zagrożenie bezpieczeństwa publicznego, wymagają podjęcia niezwłocznych i intensywnych działań poszukiwawczych” – dodał rzecznik KGP.(PAP)

autor: Bartłomiej Figaj