Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Kierunek „Pojazdy elektryczne i hybrydowe” na Uniwersytecie Radomskim

Kierunek „Pojazdy elektryczne i hybrydowe” na Uniwersytecie Radomskim. W Radomiu będą kształceni przyszli inżynierowie, którzy przyczynią się do rozwoju rynku nowoczesnych pojazdów oraz szeroko rozumianej elektromobilności.

W ostatnim czasie na łamach naszego portalu informowaliśmy o tym, że Uniwersytet Radomski ruszył z rekrutacją na studia na rok akademicki 2024/2025.

W ofercie radomskiej uczelni pojawiły się nowe kierunki, między innymi „Pojazdy elektryczne i hybrydowe”.

– Kierunek „Pojazdy elektryczne i hybrydowe” to zupełnie nowy kierunek studiów, na którym łączymy klasyczną motoryzację z przyszłością. Na 3,5-letnich studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I stopnia przygotowaliśmy dla kandydatów po 50 miejsc. Absolwent kończący te studia otrzyma tytuł inżyniera

mówił w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Łukasz Nogaj, zastępca rzecznika prasowego Uniwersytetu Radomskiego.

Na kierunku Pojazdy Elektryczne i Hybrydowe będą kształceni przyszli inżynierowie na potrzeby rozwijającego się rynku pojazdów tego typu oraz szeroko rozumianej elektromobilności.

Studenci zdobędą również dodatkową wiedzę z zakresu wykorzystania innowacji w rozwoju własnej przedsiębiorczości, co przygotuje ich do zakładania własnych firm i startupów.

Na drugim semestrze studenci uzyskają odpowiednie uprawnienia elektryczne do 1 kV, co dodatkowo podniesie ich kwalifikacje na rynku pracy. W czasie studiów odbędą także miesięczną praktykę, którą będą mogli zrealizować zarówno w kraju, jak i za granicą.

Ponadto, studenci będą mogli nauczyć się programowania systemów informatycznych i tuningu pojazdów, elektrotechniki, elektroniki oraz systemów sterowania napędami elektrycznymi. Poznają również wykorzystanie programów CAD, MATLAB oraz technologii druku 3D w konstruowaniu i budowie pojazdów, a także zastosowanie algorytmów sztucznej inteligencji.

Absolwenci studiów samochodowych Uniwersytetu w Radomiu bezproblemowo znajdują zatrudnienie na rynku pracy oraz odnoszą sukcesy we własnej działalności gospodarczej 

tłumaczył w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Łukasz Nogaj.

Po ukończeniu tego kierunku absolwenci będą mogli pracować m.in. w koncernach i serwisach samochodowych, stacjach kontroli pojazdów, firmach ubezpieczeniowych i logistycznych, Inspekcji Transportu Drogowego, policji i innych służbach.

Uniwersytet Radomski poinformował również, że baza dydaktyczna dla nowego kierunku jest już gotowa. Przypomnijmy, że pod koniec marca radomska uczelnia zawiązał współpracę ze spółką Scania Polska oraz Duncan.

Źródło: Gazeta Wyborcza / Uniwersytet Radom