Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Kolejne spotkanie w malinowym chruśniaku

Kolejne spotkanie w malinowym chruśniaku. Na to wydarzenie przygotowano premierę dokumentu o Józefie Myszce, śpiewaku, tancerzu i miłośniku folkloru.

Józef Myszka urodził się w 1928 r. w Błazinach koło Iłży. Zgromadził ogromny repertuar dawnych pieśni i przyśpiewek regionalnych. Wykonywał je zarówno sam, jak i z założonymi przez siebie zespołami. Koncertował w Polsce, ale i w NRD, Czechosłowacji. Podczas próby zespołu, w 1964 r. w Warszawie, Myszka został pobity i wyniku tego zmarł. Artysta patronuje, odbywającemu się od lat w Iłży, festiwalowi folkloru na którym prezentują się, w jego repertuarze, grupy nie tylko z regionu radomskiego, ale z całej Polski centralnej.

Mickiewicz w Malinowym Chruśniaku

W filmie „Rozśpiewany. Józef Myszka (1928 – 1964)” w reżyserii Piotra Buczka znalazły się relacje świadków, którzy znali śpiewaka, specjalistów zajmujących się folklorem, osób zaangażowanych w propagowanie dzieła Myszki, specjalistów. Efekt do zobaczenia 9 lipca o godz. 18 w ogrodzie przy ul. Podzamcze 38 w Iłży, czyli w „Malinowym Chruśniaku”. Premierze towarzyszyć będzie koncert zespołu „Dolnojasieńczanki”. Oczywiście, usłyszymy utwory z repertuaru Józefa Myszki.

To pierwsza filmowa opowieść przygotowana przez Powiatowy Instytut Kultury.

Źródło: PIK