Radom i okolice

Kolejny program samorządu Mazowsza. Tym razem dla seniorów!

– Zachęcam gminy do ubiegania się o wsparcie

– mówi wicemarszałek Rafał Rajkowski.

–  Seniorzy to jedna z liczniejszych grup społecznych. Nasz program ma być dodatkowym impulsem do działania, rozwoju i jeszcze większej aktywności.

 

[yt:YbYZ_rpVLRs]

Czym są rady seniorów?

Gminna rada seniorów reprezentuje interesy osób starszych i pełni funkcję doradczą, może jednak także tworzyć własne inicjatywy. W jej składzie zasiadają przedstawiciele osób starszych i organizacji działających na ich rzecz, np. stowarzyszeń czy fundacji, a także podmiotów prowadzących uniwersytety trzeciego wieku.

– Seniorzy to coraz liczniejsza grupa w naszym społeczeństwie, a z drugiej strony często pomijana

– zauważa radny województwa i przewodniczący sejmikowej komisji polityki społecznej i prorodzinnej Piotr Kandyba.

– Dlatego rady senioralne są tak ważnym i przydatnym wsparciem dla władz lokalnych. Zwracają uwagę na potrzeby i oczekiwania osób starszych, integrują ich środowisko i pomagają kształtować dyskusję tak, by głos seniorów został usłyszany

– podkreśla.

Jak mówi przewodniczący Mazowieckiej Rady Seniorów Tadeusz Lempkowski, to czy rada seniorów działa i z jakim skutkiem, zależy od aktywności organizacji seniorskich oraz świadomości i otwartości władz samorządowych. – Celem rady seniorów powinno być przede wszystkim działanie na rzecz rozwiązań przyjaznych tej grupie wiekowej. Samorządowcy powinni także pamiętać, że takie rady są cennym źródłem wiedzy i doświadczenia, jakie posiadają osoby starsze. Dziś ważne jest wzmocnienie ich w roli liderów lokalnych społeczności – dodaje.

Według danych z początku 2022 roku w województwie mazowieckim działa już 61 gminnych rad seniorów, a kolejne są w trakcie tworzenia.

 

Jak zdobyć środki?

W ramach programu „Mazowsze dla seniorów” można zdobyć dofinansowanie w wysokości nawet 20 tys. zł na pokrycie 80 proc. kosztów projektu. Każda gmina może złożyć jeden wniosek na jeden projekt swojej rady seniorów. W przypadku Warszawy po jednym wniosku może złożyć każda z dzielnic. Gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów takich jak organizacja wydarzeń czy zakup potrzebnego sprzętu.

Wnioski można składać od 4 do 29 kwietnia br. wyłącznie za pomocą profilu zaufanego ePUAP. Szczegóły można znaleźć na stronie urzędu marszałkowskiego www.mazovia.pl oraz pod adresem e-mail [email protected].