O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Koncert organowo–kameralny w kościele na Borkach

Koncert organowo–kameralny odbędzie się w niedzielę 3 września o godz. 19.00 w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Radomiu. Usłyszymy organy z towarzyszeniem skrzypiec, m.in. w utworach kompozytorów z epoki baroku, Jana Sebastiana Bacha, Vivaldiego. Zabrzmi też słynne „Ave Maria” i dwie melodie z filmów.

Koncert rozpocznie się utworem „Toccata Amazing Grace”, co znaczy „Cudowna łaska” lub „Zdumiewająca łaska”. Jego autorem jest John Newton. Utwór wywodzi się z angielskiej pieśni chrześcijańskiej. Melodia tego hymnu z gatunku pieśni gospel po raz pierwszy ukazała się drukiem w 1779 r.

Usłyszymy też Jana Sebastiana Bacha w utworach: „Aria na strunie G” z koncertu skrzypcowego D-dur nr 3, Chorał z kantaty 147 „Jezu, bądź mym przyjacielem”.

Zabrzmi również słynne „Ave Maria”, m.in. w melodii włoskiego lutnisty Gulio Cacciniego. Utwór ze względu na swą melodykę zwany jest „wyciskaczem łez”.

W programie koncertu będą także dwa utwory organowe prof. Juliana Gembaskiego, pochodzącego ze Śląska. Preludia oparte są na znanych pieśniach kościelnych.

Usłyszymy również utwór „Wiosna” Antonio Vivaldiego z cyklu koncertów skrzypcowych pt. „Cztery pory roku”

Będą też melodie z filmów. „Ave Maria” z filmu „Prowokator”, a następnie utwór „Obój Gabriela” z filmu „Misja”.  

Koncert zakończy utwór „Preludium w stylu klasycznym” amerykańskiego organisty Gordona Younga, żyjącego w XX wieku.

Na organach zagra Andrzej Budziński, pełniący od 16 lat funkcję organisty w Sanktuarium NMP Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Założył również i prowadzi chór „Cantate Domino”, z którym nagrał dwie płyty CD.

Jest absolwentem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Studiował na wydziale instrumentalnym – organy. Ma na swoim koncie występy w kraju i za granicą, w Ukrainie, Niemczech, we Włoszech. Występuje jako dyrygent, organista, kameralista, akompaniator.

Jako organista grał podczas Święceń Kapłańskich, oraz ważnych Mszy Świętych w diecezji, m.in. z okazji 200-lecia Diecezji Sandomierskiej (2018 r.), 30-lecia pobytu św. Jana Pawła II w Sandomierzu (2019 r. ).

W koncercie będzie mu towarzyszyć córka Aleksandra, grająca na skrzypcach.

Aleksandra Budzińska ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim. Od września br. będzie uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Oskara Kolberga w Radomiu. Koncertuje wraz ze swoim tatą oraz towarzyszy mu grą na skrzypcach podczas uroczystych Mszy Świętych m.in. w Sanktuarium NMP Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim, na Piaskach.