Na czasie O tym się mówi Polska i świat Religia Wiadomości

Księża z diecezji radomskiej odznaczeni przez Prezydenta RP

Księża z diecezji radomskiej, pracujący na Litwie zostali odznaczeni przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Uroczystość odbyła się w Jaszunach, w Pałacu Balińskich.

W czwartek 6 lipca w Wilnie odbyło się spotkanie polskiej Pary Prezydenckiej z przedstawicielami polskiej społeczności mieszkającej na Litwie. Podczas uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe dwóm kapłanom pochodzącym z diecezji radomskiej.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał ks. prałat Wojciech Górlicki, pochodzący z Szydłowca, który od ponad 30 lat przebywa na Litwie. Jest proboszczem parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wilnie. Wcześniej pracował w Ejszyszkach i w Szumsku. Zbudował kościół w Kowalczukach. W wilenskiej dzielnicy Nowa Wilejka utworzył nową parafie i odbudował zniszczoną świątynię.

Drugie odznaczenie – Złoty Krzyż Zasługi otrzymał ks. Szymon Wikło, proboszcz parafii pw. Świętego Ducha w Wilnie. Na Wileńszczyźnie przebywa również od 30 lat. Pracował w parafiach: w Solecznikach, Taboryszkach, Koleśnikach, Ejszyszkach, Butrymańcach, Podborzu, oraz w Rudziszkach i Połuknie. Był też kapelanem w szpitalu uniwersyteckim w Santaryszkach.

Obaj księża zostali uhonorowani za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych na Litwie, za popularyzowanie tam polskiej kultury, historii i tradycji narodowych.

Odznaczone też zostały inne osoby zaangażowane w sprawy polskiej społeczności na Wileńszczyźnie: Prezes Orlen Lietuva, przedstawicielka samorządu solecznickiego i kilku pracowników z Instytutu Polskiego.

Na uroczystości przybył także bp Piotr Turzyński, Biskup Pomocniczy Diecezji Radomskiej i delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej.

 

 

Źródła: radioplus.com.pl   /  ekai.pl

Foto: radioplus.com.pl