Radom i okolice Społeczeństwo

Maria Kelles-Krauz zostanie honorową obywatelką Radomia

Maria Kelles-Krauz zostanie honorową obywatelką Radomia. Komisja Kultury i Promocji Rady Miejskiej w Radomiu jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała wniosek złożony przez włodarza miasta.

Pod koniec lipca, prezydent Radomia, Radosław Witkowski, zwrócił się do przewodniczącego Rady Miejskiej w Radomiu z prośbą o przyznanie Marii Kelles-Krauz tytułu honorowej obywatelki miasta Radomia.

– W związku ze skierowanym przez Radomską Radę Kobiet pismem zawierającym prośbę o nadanie Marii Kelles-Krauz tytułu Honorowego Obywatela Miasta Radomia zwracam się z wnioskiem o przyznanie tego wyróżnienia wspomnianej osobie. Jako prezydent w pełni popieram przedstawioną inicjatywę. Jestem przekonany, że postawa Marii Kelles-Krauz może być inspiracją dla kolejnych pokoleń radomian, a jej wkład w rozwój miasta zasługuje na tę szczególną formę upamiętnienia

czytamy w piśmie prezydenta skierowanym do przewodniczącego RM.

We wtorek, 13 sierpnia 2024 roku, wnioskiem zajęła się Komisja Kultury i Promocji.

Robert Utkowski, przewodniczący Komisji Kultury i Promocji Rady Miejskiej w Radomiu, poinformował, że pomysłodawcy chcieliby nadać Marii Kelles-Krauz tytuł Honorowej Obywatelki Radomia 4 września, w rocznicę jej śmierci. Zaznaczył jednak, że ze względu na czas i procedury formalne nie jest pewne, czy będzie to możliwe.

Dodał, że Komisja nie chciała zwlekać z wydaniem opinii w tej sprawie, podkreślając, że widzi to jako kontynuację działań z 2019 roku, kiedy to Rada Miejska uczciła Marię Kelles-Krauz, wmurowując tablicę upamiętniającą ją w Ratuszu. Przypomniał również, że sala obrad Rady Miejskiej nosi jej imię.

Przypomnijmy, że Maria Helena Kelles-Krauz z domu Nynkowska urodziła się 11 czerwca 1882 roku w Radomiu, jako córka Antoniego i Eleonory z Wójcickich. Ukończyła pięć klas gimnazjum rosyjskiego w Radomiu, a następnie Kursy Handlowe dla Kobiet Józefy Siemiradzkiej w Warszawie. W 1901 roku rozpoczęła pracę jako buchalterka w Towarzystwie Rolnym w Radomiu. Zaangażowała się w działalność społeczną i polityczną, stając się członkinią Polskiej Partii Socjalistycznej.

W 1904 roku wyszła za mąż za Stanisława Kelles-Krauza i razem z nim mieszkała w różnych miejscach, w tym w Wiedniu i Krakowie. W czasie pobytu w Krakowie studiowała przyrodę na Uniwersytecie Jagiellońskim jako nadzwyczajna słuchaczka. Działała w Polskiej Partii Socjalno-demokratycznej Galicji i Śląska oraz Komitecie Pomocy Uchodźcom z Królestwa Polskiego.

Po wybuchu I wojny światowej aktywnie uczestniczyła w tworzeniu Polskiej Organizacji Wojskowej i pomagała internowanym legionistom i działaczom niepodległościowym. Była również organizatorką i przewodniczącą Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego w Radomiu.

W okresie międzywojennym, Maria Kelles-Krauz była czołową działaczką Polskiej Partii Socjalistycznej w Radomiu. W 1919 roku została wybrana na Prezesa Rady Miejskiej w Radomiu, stając się pierwszą kobietą w Polsce, która pełniła tę funkcję.

Po wybuchu II wojny światowej, jej mąż został aresztowany, a Maria trudniła się wyrobem mydła w domu. Po zakończeniu wojny wyjechała do Danii, gdzie tłumaczyła literaturę duńską i rosyjską. W 1954 roku wróciła do Polski i osiedliła się w Warszawie.

Maria Kelles-Krauz zmarła 4 września 1969 roku w Warszawie i została pochowana na cmentarzu Powązkowskim. Przez całe życie była aktywną działaczką społeczną, polityczną i oświatową, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii Polski.

Źródło: Wikipedia / Radio Plus