Polityka Radom i okolice

Michnik: polityka wewnętrzna PiS-u to „putinizacja Polski”

KMPSP w Radomiu

W poniedziałek 21 listopada 2022 roku w Radomiu odbył się wykład który prowadził Adam Michnik. O czym mówił?

Adam Michnik to polski publicysta, eseista, pisarz, historyk i działacz polityczny. W latach 1968–1989 dysydent i jeden z głównych działaczy opozycji demokratycznej w PRL.

W trakcie wczorajszego spotkania w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia Michnik rozpoczął wykład od wytłumaczenia pojęcia budowania demokracji.

„Budowanie demokracji to temat kluczowy, zwłaszcza w roku przedwyborczym. W tej chwili nasz kraj znajduje się na zakręcie i ten zakręt ma różne płaszczyzny. Idziemy do wyborów i to będzie wybór między tym, w jakiej Polsce żyjemy i w jakiej Polsce chcemy żyć, to będą najbardziej istotne wybory od 1989 roku. Odpowiemy na pytanie chcemy iść w demokrację czy w dyktaturę” – mówił Michnik.

Ostrzegł również o pułapkach jakie czekają na nas ze strony rządzących w zbliżających się wyborach.

„Dzisiaj, stoimy przed wyborem, który ma kontekst –  to wojna na wschodzie, to napaść bandyckiej Rosji na Ukrainę, w tej sytuacji jesteśmy pod wpływem paradoksu, ponieważ rząd PiS-u wyraźnie popiera Ukrainę, i my musimy w tej materii musimy powiedzieć, że to dobry wybór – zły rząd, dobra decyzja. Ta kampania będzie miała swojego rodzaju pułapki” –  ostrzega Michnik.

W trakcie wykładu redaktor naczelny Gazety Wyborczej pochwalił obywateli Polski i ich podejście do przyjętych uchodźców.

„To że nasze społeczeństwo zareagowało tak a nie inaczej na uchodźców z Ukrainy czyli bardzo pozytywnie to będzie taki historyczny powód do dumy” – stwierdził redaktor naczelny Gazety Wyborczej.

Z drugiej strony jednak Adam Michnik ocenia politykę wewnętrzną PiS-u jako swego rodzaju „putinizację” Polski:

„To co robi teraz Jarosław Kaczyński, to naśladowanie tego co robił Putin w społeczeństwie rosyjskim. Likwidacja niezależnych mediów, administracji i pozwolenie na korupcje wyłącznie dla »swoich« – to putinizacja Polski. Kaczyński nie zdaje sobie sprawy że mówi językiem „putinowskim”.

Kaczyński: w Radomiu mamy przykład choroby organizmu państwowego

Kończąc wykład powiedział:

„Mam nadzieje, że za rok będziemy głosowali za wolnością Polski i człowieka w Polsce czy za życiem w putinizmie po Polsku”.